لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به ليست مقالات

شستن و اتو كشيدن لباس‌های پشمي

فرزانه فولادبند

اين روزهاي سرد زمستان همه به سراغ لباس‌هايي مي‌روند كه بتواند خوب گرمشان كند، و براي گرم شدن چه چيزي بهتر از يك لباس پشمي‌؟ اما استفاده و نگهداري از لباس‌هاي پشمي‌ آداب و روش‌هاي خاص خودش را دارد. ما هم اين بار مي‌‌خواهيم راه و روش نگهداري، شستن و پوشيدن لباس‌هاي پشمي‌را با هم مرور كنيم. شما هم اگر دوست داريد با ما همرا شويد.نكات عمومي‌در مورد نگهداري از لباس‌هاي پشمي

اگر از لباس‌هاي پشمي‌درست نگهداري و مراقبت كنيم، به خوبي حالت اوليه‌شان را حفظ مي‌كنند و تا مدت‌ها مي‌توانيم از آن‌ها استفاده كنيم. اين نكات كوچك و ساده را رعايت كنيد تا هميشه لباس‌هاي پشمي‌و زيبايي كه به تن داريد زيبا و خوب بمانند.

1) بعد از اينكه لباس را پوشيديد، 24 ساعت به آن استراحت بدهيد. لباس را به چوب لباسي بزنيد و بگذاريد هوا بخورد. با اين كار چين و چروك بافت پشمي‌ باز شده و به شكل اول خود بر مي‌گردد.

2) لباس پشمي‌چروك را به چوب لباسي آويزان كنيد. بافتني‌هاي پشمي‌را به شكل مرتبي تا كنيد و داخل كشوي لباس نگهداري كنيد.

3) جيب لباس‌ها را خالي كنيد. كمربند آن را برداريد و با زيپ و تكمه بسته به چوب لباسي آويزانش كنيد.

4) با برس مخصوص لباس آلودگي‌ها و گرد و خاك و كثيفي‌هايي كه روي پرزهاي آن نشسته پاك كنيد. لباس‌هاي بافتني و ظريف را مي‌توانيد با اسفنج مرطوب تميز كنيد.

5) قرار دادن لباس در حمام بخار موجب مي‌شود بافت آن حالت بهتري به خود بگيرد و شكل اوليه خود را پيدا كند. رطوبت بخار آب، چين و چروك لباس‌هاي پشمي‌را از بين مي‌برد.

6) لباس‌هاي پشمي‌ را دور از گرما و حرارت مستقيم نگهداري كنيد.

7) هميشه بعد از پوشيدن لباس‌هاي پشمي‌آنها را برس بكشيد و به محض ريختن آلودگي و لكه روي لباس، آنها را به طور كامل از روي لباس پاك كنيد.

اتوكشيدن لباس‌هاي پشمي

*‌ هميشه براي اتو كردن لباس‌هاي پشمي‌از اتوي بخار استفاده كنيد.

*‌ اتو را روي درجه متوسط يا حالت مناسب براي لباس‌هاي پشمي‌ قرار دهيد. هيچ‌گاه از حالت خشك براي اتو كشيدن لباس‌هاي پشمي‌استفاده نكنيد. در صورت امكان لباس را پشت و رو كنيد و از پشت اتو بكشيد.

*‌ در غير اين صورت براي جلوگيري از براق شدن لباس يك تكه پارچه روي لباس بيندازيد وبعد اتو بكشيد. اين پارچه به حفظ حالت بافت اصلي پشم كمك مي‌كند.

*‌ هنگام اتو كشيدن اتو را عقب و جلو نبريد بلكه آن را روي لباس قرار دهيد و برداريد.

نگهداري

*‌ براي نگهداري از لباس‌هاي پشمي،‌ مهم‌ترين و موثرترين راه تميز نگه داشتن آنها است. لباس‌هاي پشمي‌كه كثيف باشند و يا عرق بدن در آنها نفوذ كرده باشد، خيلي زود حالت و شكل ظاهري خود را از دست مي‌دهند. همين‌طور پس از هر بار استفاده آنها را با برس تميز كنيد و به چوب لباسي بياويزيد.

*‌ هرگز لباس‌هاي پشمي‌ را روي مبل ، تخت و يا كف زمين رها نكنيد و به عنوان بالش و يا متكا و يا روانداز از آن‌ها استفاده نكنيد.

*‌ كمد لباس را همواره تميز نگهداريد تا لباس‌ها از هجوم حشراتي مثل بيد در امان بماند.

*‌ كمد لباس‌هاي پشمي ‌را هر از چندگاهي در معرض نور خورشيد قرار دهيد.

*‌ همچنين براي نگهداري لباس‌هاي پشمي‌ به مدت طولاني بهتر است آنها را در محيطي با دماي 4 درجه سانتي‌گراد قرار دهيد.شستن

*‌ به برچسب لباس خود و به روش‌ها و درجه آب شستشو توجه و آن نكات را رعايت كنيد.

*‌ اگر روي برچسب لباس پشمي‌ نوشته شده مي‌توانيد آن را با ماشين لباس‌شويي بشوييد نشان دهنده كيفيت خوب لباس است و مي‌توانيد بدون نگراني آن را با ماشين لباس‌شويي بشوئيد.

*‌ براي شستن لباس‌هاي پشمي،‌ ماشين را روي آرام‌ترين حالت و كمترين زمان قرار دهيد و فقط از آب سرد استفاده كنيد.

*‌ همچنين نرم‌كننده لباس به پودر ماشين اضافه كنيد.

* لباس‌هاي پشمي‌را با لباس‌هاي ديگر داخل ماشين نيندازيد.

* پس از اتمام كار، لباس را برس بكشيد و به چوب لباسي آويزان كنيد تا خشك شوندد.

*‌ براي شست و شوي لباس‌هاي پشمي‌ با دست ، آنها را 3 تا 5 دقيقه در تشت آب سرد و پودر يا مايع لباس‌شويي قرار دهيد و آنها را به آرامي‌ تكان دهيد. از فشردن زياد و چلاندن آنها خودداري كنيد. دو بار آب تشت را عوض كنيد و به آرامي‌ آن را بشوييد. بعد از آن، آب لباس را به وسيله يك حوله بگيريد و سپس به چوب لباسي آويزان كنيد، آن را برس بكشيد و دور از حرارت مستقيم و نور خورشيد قرار دهيد تا خشك شود.

*‌ براي شستن لباس‌هاي پشمي‌از صابون و مواد سفيد كننده استفاده نكنيد.

*‌ اگر لباس‌هاي پشمي‌را براي شست و شو به خشك‌شويي مي‌بريد بهتر است براي اطمينان بيشتر جنس لباس را به آنها بگوييد و اگر روي لباستان لكه و آلودگي وجود دارد به آنها اطلاع دهيد.پاك كردن لكه‌ها از روي لباس‌هاي پشمي‌

پشم به‌طور طبيعي در برابر لكه‌ها مقاوم است. به خاطر اينكه قسمت بيروني پارچه‌هاي پشمي‌ لايه نازك شفافي وجود دارد كه عملكرد آن مانند پر پرندگان در هنگام باران است. اين خاصيت موجب مي‌شود پشم آلودگي‌ها را به خود جذب نكند.

به علاوه پشم مايعات را هم به‌طور مستقيم جذب نمي‌كند بلكه رطوبت ناشي از بخار آب را به خود جذب مي‌كند. در واقع پشم تا 30 درصد وزن خودش رطوبت را جذب مي‌كند.

به خاطر همين رطوبت، لباس‌هاي پشمي‌الكتريسيته ساكن ندارند و گرد و غبار و قارچ‌ها را به خودشان جذب نمي‌كنند. وقتي پشم خشك مي‌شود و رطوبت آن كم مي‌شود، تميز كردن و برس كشيدن آن اهميت بيشتري پيدا مي‌كند.

*‌ اگر قسمتي از لباس پشمي‌شما كثيف شد بهتر است همان لحظه آن قسمت را با آب سرد و مايع شوينده بشوييد.

*‌ در مورد لكه غذا هم يك حوله زير لكه قرار دهيد و با دستمالي مرطوب به آرامي‌ لكه را پاك كنيد.

لكه شكلات، جوهر و خون را با آب سرد و مايع شوينده بشوئيد.

*‌ براي پاك كردن لكه چاي و قوه از ابر آغشته به گليسيرين و يا آب گرم استفاده كنيد. لكه چسب را با اسفنج آغشته به الكل برطرف كنيد.‌

شنبه 14 بهمن 1385  منيع :  روزنامه سلامت

 
New Page 1

 

 

 

 

 

 

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2012 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک کامل سايت مجاز است"

آدرس پستي: تهران - صندوق پستي 566/14515