لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

11 راه برای خوش‌شانسی

شانس و فاکتورهای مؤثر بر آن از موارد جالب توجه به حساب می‌آیند. از این رو روانپزشکان به بررسی شانس و عوامل تأثیرگذار بر آن پرداخته و به نقش چند عامل در آن پی برده‌اند.
این در حالی است که آنها بر این باورند هیچ انسانی خوش‌شانس یا بدشانس به دنیا نمی‌آید بلکه خوش‌شانسی در واقع نتیجه روحیه و باور خوب است. از این رو اصولی را برای کسب شانس، موفقیت و... عنوان کرده‌اند.

انتظار برد
گام اول در کسب و جذب شانس، انتظار موفقیت و برد است. زیرا این انتظار انگیزه ادامه حرکت و در نتیجه کسب موفقیت را ایجاد می‌کند. اگر این انتظار وجود نداشته باشد، هرگز انگیزه لازم برای فعالیت و تلاش به دست نخواهد آمد.
علاوه بر این انتظار تأثیرات مثبت دیگری را نیز همراه خواهد داشت. برای مثال در یک مصاحبه شغلی، اگر باور فردی برای به دست آوردن شغل مورد نظر وجود داشته باشد قطعاً احساس بهتری به وجود آمده و علاوه بر اعتماد به نفس بیشتر و عملکرد بهتر، اضطراب کمتری بروز کرده و در نتیجه شانس کسب شغل مورد نظر بیشتر خواهد شد.

گوش دادن به ندای درونی
افراد خوش شانس بیشتر به ندای درونی خود گوش می‌کنند، زیرا این ندای درونی در کسب فرصت و دوری از شرایط نامطلوب به آنها کمک خواهد کرد.
برای مثال اگر احساس می‌کنند در یک مسابقه مقاله‌نویسی برگزیده می‌شوند، هرگز اجازه نمی‌دهند تا تحلیل‌های منفی (مانند «من نمی‌توانم در مسابقه برنده شوم») مانع از شرکت آنها در مسابقه شود.

ارتقای ندای درونی
ارتقای ندای درونی با گذراندن مدتی در سکوت امکانپذیر است. زیرا سکوت فرصت تفکر و بازتاب افکار را فراهم می‌کند. مدیتیشن، حمام کردن در وان، پیاده‌روی در جنگل، ماهیگیری و دعا از جمله فعالیت‌هایی است که ندای درونی را روشن‌تر کرده و زمینه رضایت و موفقیت را افزایش می‌دهد.

فرصت برابر
افراد بدشانس درست به اندازه افراد خوش‌شانس در معرض اتفاقات ناگوار قرار دارند اما تنها تفاوت افراد خوش‌شانس با آنها در این است که این افراد همواره راه‌هایی را برای تغییر دادن شرایط ناگوار به شرایط مطلوب پیدا می‌کنند.
برای مثال افراد خوش‌شانس وقتی فرصتی را از دست می‌دهند بر این باورند از دست دادن این فرصت برای آنها زمان و انگیزه بیشتری برای شرکت و یا کسب فرصت‌های جدید فراهم می‌کند.
این در حالی است که وقتی مچ پای یک آدم بدشانس هنگام پیاده‌روی پیچ می‌خورد او آن را به عنوان یک نشانه برای شروع یک سری از اتفاقات ناگوار تلقی می‌کند.
در حالی که در باور یک انسان خوش‌شانس، اقبال با او بوده که مچ پایش نشکسته است. از این رو با نگاهی به جنبه‌های مثبت یک اتفاق، فرد در مسیر خوش‌شانسی قرار خواهد گرفت.

موقتی بودن شرایط
یکی دیگر از تفاوت‌های انسان خوش‌شانس و بدشانس، باور موقتی بودن شرایط نامطلوب در بین انسان‌های خوش‌شانس است.
این در حالی است که انسان‌های بدشانس بروز یک اتفاق ناگوار را سرمنشأ و آغاز مجموعه‌ای از اتفاقات نامناسب می‌پندارند.
برای قرار گرفتن در شرایط مطلوبی که با شانس همراه باشد این نکته را باید مدنظر قرار داد که پس از هر اتفاق بدی، شانس ظاهر می‌شود.
ت
جربه شرایط جدید
یکی از تعاریفی که برای دیوانگی ارائه می‌شود تکرار یک کار با شرایط یکسان و انتظار کسب نتایج متفاوت است. این در حالی است که یکی از عوامل جذب شانس، کسب تجربه‌های جدید و برآورد میزان علاقه‌مندی به آنهاست. جذب شانس همواره با گسترش دامنه تجارب و رویارویی با چالش‌های جدید امکان‌پذیر است.
برای مثال در زندگی روزمره، رفتن به مکان‌های جدید، تجربه غذاهای جدید، گفت‌وگو با افراد جدید و... هر یک فرصتی را برای دستیابی به شانس فراهم می‌کند.

انتظار فرصت جدید
گاهی افراد آنقدر در انجام یک کار غرق می‌شوند که شانس کسب فرصت‌های جدید را از دست می‌دهند.
در یکی از بررسی‌های انجام گرفته از داوطلبان خواسته شد تا تعداد عکس‌های موجود در یک روزنامه را بشمارند، اما شرکت‌کنندگان آنقدر غرق محاسبه تعداد عکس‌ها شده بودند که توجهشان به یک صفحه آگهی که به آنان یادآور می‌شد در صورت اعلام آن به محققان پول نقد می‌گیرند اصلاً جلب نشد.
از این رو برای جلوگیری از بین رفتن فرصت‌ها، همواره حفظ آرامش و مترصد فرصت‌های جدید بودن ضروری است.

گام به جلو
افراد بدشانس همیشه ناراحتی و سختی زندگی را بر گردن بدشانسی خود می‌اندازند.
در حالی که افراد خوش‌شانس همواره گام‌های فعالی برای ارتقای شرایط فعلی برمی‌دارند. زیر بر این باورند که بدون توجه به احساس نامطلوب راه‌هایی برای بهبود شرایط وجوددارد.
در واقع با رد پذیرش بدشانسی موجود، شانس ظاهر می‌شود.

تلاش
به جای انتظار برای رخ دادن معجزه، تلاش فردی برای بهبود شرایط لازم است. افراد خوش‌شانس هرگز منتظر معجزه نمی‌مانند بلکه خودشان بیشتر تلاش می‌کنند.

دور کردن اضطراب
افراد بدشانس اغلب در دور کردن اضطراب با مشکل روبه‌رو بوده و علاوه بر این‌که زمان زیادی را به خوابیدن اختصاص می‌دهند، زمان زیادی را نیز با اضطراب و آشفتگی می‌گذرانند.
سطح بالای اضطراب، انرژی را کاهش داده و بهره‌وری را کم می‌کند. برای مثال برخورداری از خواب ناکافی، بر عملکرد روزانه تأثیرگذار بوده و کارآیی را کم می‌کند. از این رو برای حفظ خوش‌شانسی، به جای تمرکز بر مشکل باید به حل آن فکر کرد.

ترک گذشته
افراد بدشانس همواره به اشتباهات گذشته و شرایطی که موقعیت بد فعلی را برای آنها ایجاد کرده فکر می‌کنند.
در حالی که افراد خوش‌شانس آینده را مدنظر قرار داده و به جای تمرکز بر شرایط که تغییر آنها امکان‌پذیر نیست، زمان و انرژی خود را بر آینده معطوف می‌کنند.

چهارشنبه 30 دي 1388  منيع :  شبکه ايران

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "