لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

معجون عسل و دارچين

عسل و دارچين داراي ارزش دارويي بالايي هستند. عسل ماده‌اي است كه عمدتا توسط زنبور عسل توليد مي‌شود يا مي‌توان آن را از شهد گل‌ها به دست آورد. اين ماده بسيار مغذي است. هزاران سال از عسل براي درمان بيماري‌هاي مختلف استفاده مي‌كرده‌اند. عسل علاوه بر اين كه شيرين است، بدون عوارض جانبي، اگر به مقداري معين به عنوان دارو مصرف شود، حتي براي بيماران ديابتي هم مضر نيست.

دارچين هم پوست يك درخت كوچك هميشه سبز است كه خواص ضدميكروبي دارد. دارچين به عنوان يك آنتي‌اكسيدان خوب عمل مي‌كند.


پژوهش‌ها نشان داده‌اند هنگامي كه اين 2 ماده با هم تركيب مي‌شوند، مي‌توانند به عنوان داروهاي طبيعي عمل كنند. براي كسب نتيجه دلخواه مخلوطي از اين2 ماده بايد به اندازه مناسب با هم تركيب شوند. عسل و دارچين براي درمان برخي از بيماري‌هاي شايع، مفيد هستند.

ناراحتي‌هاي قلبي

مخلوط عسل و دارچين كمك مي‌كند ميزان كلسترول در رگ‌هاي قلب كم شود و خطر سكته قلبي كاهش يابد. براي اين منظور، عسل و دارچين را هر روز به صبحانه خود بيفزاييد. به جاي مربا در روي نان صبحانه خود از اين مخلوط استفاده كنيد.

همچنين اين مخلوط مشكلات تنگي نفس را كاهش مي‌دهد. رگ‌ها و عروق افراد سالمند به دليل نداشتن انعطاف‌پذيري، بيشتر در معرض مسدود شدن است. عسل و دارچين كمك مي‌كند كه قدرت انعطاف‌پذيري را دوباره به دست آورد و نيز براي تقويت ضربان قلب مفيد است.

ورم مفاصل

در يك فنجان آب داغ، 2 قاشق عسل و يك قاشق چايخوري پودر دارچين اضافه كنيد و آنها را خوب بهم بزنيد. اگر افرادي كه از درد ورم مفاصل رنج مي‌برند از اين مخلوط به طور منظم استفاده كنند، مي‌توانند اثرات تسكين درد مداوم خود را مشاهده كنند.

بررسي‌ها نشان داده است افرادي كه به علت اين بيماري قادر به راه رفتن نبودند، پس از مصرف يك ماه از اين مخلوط، توانستند بدون هيچ دردي شروع به راه رفتن كنند.

مشكلات پوستي

عسل و دارچين در درمان انواع مختلفي از بيماري‌هاي پوستي مفيد است. از مخلوطي معين از اين 2 ماده مي‌توان در عفونت‌هاي پوستي مانند اگزما يا عفونت قارچي استفاده كرد. اين مخلوط تقريبا در درمان تمام انواع آلودگي‌هاي پوستي موثر است. همچنين براي تسكين درد ناشي از گزيدن حشرات استفاده مي‌شود. ميزان مناسبي عسل را با دو برابر آن آب گرم و يك قاشق چايخوري پودر دارچين مخلوط كنيد و به محل آسيب ديده بماليد. خواهيد ديد كه در مدت چند دقيقه درد فروكش مي‌كند.

شايد جوش‌ها بدترين شكل اختلالات هورموني باشند كه به دلايل بسياري نگران‌كننده هستند. براي از بين بردن جوش‌ها بايد 3 قاشق عسل را با يك قاشق چايخوري پودر دارچين مخلوط كنيد. شب قبل از خواب آن را روي جوش‌ها ماليده و آن را صبح با آب ولرم بشوييد. با استفاده از اين مخلوط خواهيد ديد كه در مدت دو هفته جوش‌ها ريشه‌كن مي‌شوند.

تقويت سيستم ايمني

مصرف روزانه عسل و دارچين بر سيستم ايمني ما كمك مي‌كند كه با عفونت‌هاي مختلف مبارزه كند. عسل منبع باارزشي از موادي مانند آهن و ويتامين‌هاست كه اين مواد باعث تقويت گلبول‌هاي سفيد خون مي‌شود و آنها را قادر مي‌سازد كه با انواع باكتري‌ها و ويروس‌هايي كه عامل بيماري هستند، مبارزه كنند. اين مخلوط در درمان چاقي نيز موثر است. مخلوطي از يك قاشق عسل و يك قاشق دارچين كه در يك فنجان آبگرم حل شده را روزي دو بار بنوشيد. يك بار صبح، نيم ساعت قبل از صبحانه با معده خالي و يك بار در شب قبل از رفتن به رختخواب. اگر اين روال ادامه يابد، نه تنها منجر به كاهش وزن خواهد شد، بلكه از تجمع چربي در بدن نيز جلوگيري مي‌شود.

ريزش مو

به طور طبيعي، كثيفي پوست سر، عامل ارثي، استرس و عواملي نظير آن مثل كمبود خواب و مقدار كم پروتئين دريافتي باعث ريزش مو مي‌شوند. اگر از ريزش مو و يا بي‌مويي رنج مي‌بريد، مخلوطي از روغن زيتون گرم، يك قاشق عسل و يك قاشق چايخوري از پودر دارچين را پيش از استحمام به مدت 15 دقيقه روي سر بماليد و سپس آن را بشوييد، حتي اگر اين مخلوط 5 دقيقه هم روي سر بماند، به همان اندازه موثر خواهد بود.

درد دندان

درد دندان يكي از ناخوشايندترين دردهاست. مخلوطي از اين 2 ماده و ماليدن آن به دنداني كه درد مي‌كند، باعث توقف درد مي‌شود.

طول عمر (ضدپيري)‌

اگر نوشيدني درست شده با عسل و پودر دارچين به صورت منظم استفاده شود، مي‌تواند روند آسيب‌هاي دوران پيري را متوقف كند. پوست را شفاف و نرم نگه مي‌دارد و از پيري زودرس آن جلوگيري مي‌كند و نيز موجب افزايش طول عمر مي‌شود و حتي فردي كه 100 سال دارد، مي‌تواند كارهاي يك آدم 20 ساله را انجام دهد. اين مخلوط باعث كنترل راديكال‌هاي آزادي مي‌شود كه در پروسه پير شدن تاثير دارند.

رفع خستگي

آهن و قند طبيعي به ميزان بسيار زيادي در عسل وجود دارد كه به عنوان تقويت‌كننده بدن شناخته شده است. آهن به افزايش هموگلوبين در خون كمك مي‌كند و از آنجايي كه قند موجود در عسل طبيعي است، براي بدن ضرري ندارد. دارچين نيز خواص ضدخستگي دارد.

نكاهش وزن

درست است كه عسل نوعي قند است، با اين حال قندهاي رژيمي تنها داراي كربوهيدرات هستند، اما عسل كه يك شيرين‌كننده طبيعي است، ويتامين‌ها و مواد معدني هم دارد. هنگامي كه بدن ما قند را گوارش مي‌كند، از ويتامين‌ها و مواد معدني موجود در بافت‌‌هاي ما استفاده مي‌كند. بنابراين در فرآيند گوارش و هضم قندهاي رژيمي، در بدن ما كمبود ويتامين‌ها و مواد معدني رخ مي‌دهد. نه‌تنها اين كمبود هنگامي كه عسل هضم مي‌شود، در بدن رخ نمي‌دهد؛ بلكه عسل علاوه بر اين كه منبعي غني از كربوهيدرات‌هاست، مواد معدني و ويتامين‌هاي مهم را براي بدن مهيا مي‌كند. چربي‌ها به عنوان منابع انرژي در بافت‌هاي ما بي‌استفاده باقي مي‌مانند. عسل اين چربي‌ها را به حركت درمي‌آورد و آنها را مي‌سوزاند تا انرژي لازم براي فعاليت‌هاي روزانه ما را تامين كند و اين عمل بتدريج موجب كاهش وزن مي‌شود. همچنين عسل به هضم غذا كمك مي‌كند. استفاده از عسل پس از يك وعده غذايي سنگين، از مشكلات ناشي از زياده‌روي در خوردن جلوگيري مي‌كند.

نقش دارچين در كاهش وزن

مصرف دارچين به شكل پودر يا غيرپودري آن مي‌تواند در كنترل سطح كلسترول در بدن ما مفيد باشد؛ در حالي كه دارچين سطح كلسترول بد را در بدن پايين مي‌آورد، سطح كلسترول خوب را تغيير نمي‌دهد. همچنين سطح قند خون را منظم مي‌كند و در مبارزه با چاقي و مقاومت به انسولين كمك مي‌كند. دارچين براي بيماراني كه از ديابت رنج مي‌برند، مفيد است، چراكه به آنها كمك مي‌كند كمتر انسولين مصرف كنند.

موارد بسيار ديگري وجود دارد كه با كمك عسل و دارچين درمان مي‌شود. نكته مهم اين است كه مصرف اين دو ماده عوارض جانبي در پي نخواهد داشت.

سروناز افروزنيا
منبع:buzzle.com

دوشنبه 5 بهمن 1388  منيع :  روزنامه جام جم

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "