لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

درمان گياهي سرفه

سرماخوردگي و مشکلات تنفسي از قديم با بشر همراه بوده و به همين دليل، تجارب ارزشمندي از گياهان دارويي در تسکين و درمان اين امراض به جاي مانده است. از بين مواد طبيعي که از قديم در اين گونه مشکلات مورد استفاده بوده اند مي توان به گياهاني مثل; آويشن، نعناع و زنجبيل اشاره کرد که در مطلب امروز خصوصيات اين گياهان را شرح مي دهيم:

آويشن:

آويشن گياهي است معطر که اکثر خواص آن مربوط به رايحه اش مي شود. مهم ترين ماده موجود در اين رايحه «تيمول» نام دارد، ترکيب فنلي با قدرت ضدميکروبي بسيار قوي که به همراه ترکيبات مشابه، بطور ويژه روي ميکروب هاي تنفسي اثر مي گذارد. اگرچه آويشن داراي خواص متعددي از جمله اثرات ضددرد، ضدآلزايمر، ضدسرطان، ضداسپاسم و کاهش دهنده فشارخون و چربي است ولي به دليل اثرات چشم گيرش (ضدآلرژي، ضدالتهاب، ضدسرفه، ضداحتقان، بازکننده برونش، خلط آور، معرق، مسکن و محرک سيستم ايمني بدن)، يکي از گياهان دارويي باارزش است که به عنوان تسکين دهنده مشکلات سرماخوردگي کاربرد فراوان دارد.

عسل:

عسل طبيعي هم يکي از موادغذايي باارزش جهت درمان سرفه و سرماخوردگي است که خواص متعددي را به آن نسبت مي دهند; از جمله ضدسرفه، ضددرد، خلط آور، رفع گرفتگي صدا و نرم کننده سينه. با وجودي که مي توان از دم کرده آويشن و يا از خود عسل به تنهايي براي تسکين سرفه استفاده کرد ولي ترکيب اين دو نيز بسيار مفيد خواهد بود. جديدترين دارويي که از مخلوط اين دو در صنعت داروسازي تهيه شده، شربتي به نام «هاني سيم» است که به علت اثر تشديدکنندگي اين مخلوط داراي اثر قوي در برطرف کردن عوارض تنفسي سرماخوردگي است. اين شربت در حال توزيع در داروخانه هاي سراسر کشور است و بدون نسخه در اختيار عموم قرار مي گيرد.

نعناع:

نعناع گياه ديگري است که در تسکين سرفه تاثير قابل توجهي دارد. از اين گياه تا امروز بيش از 30گونه در جهان شناسايي شده که اکثرا دوگونه آن در داروسازي استفاده مي شود. يکي از گونه هايي که به عنوان بخور، فرآورده هاي موضعي، ضددرد يا تنفسي مصرف مي شود، نعناع فلفلي است که رايحه اش حاوي درصد بالايي از منتول است که خاصيت ضداحتقان و ضددرد زيادي دارد. از اسانس اين نعناع دارويي توليد مي شود به نام قطره منتول که محصول چند منظوره اي است و در رفع گرفتگي بيني، سردرد، دردهاي اسکلتي، ماهيچه اي دست و پا، کمر و گردن، سينوزيت، کوفتگي و رخوت حاصل از سرماخوردگي و راحت تنفس کردن در افراد آسمي کاربرد فراوان دارد.

زنجبيل:

زنجبيل هم يکي ديگر از گياهان دارويي است که براي درمان سرفه مورد استفاده قرار مي گيرد. زنجبيل طبيعت بسيار گرمي دارد، محرک و معرق بوده و آن را در تسکين و درمان سرماخوردگي مفيد مي دانند. محصولات متعدد ضدسرماخوردگي از زنجبيل در جهان عرضه شده و جديدترين داروي آن در ايران قطره آرومين است که در تسکين عوارض سرماخوردگي و سرفه موثر است.

سه‌شنبه 6 بهمن 1388  منيع :  روزنامه ابتکار

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "