لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

انواع دوقلوها

دوقلوهاي همسان

تقريبا يك‌سوم تمامي دوقلوها را دوقلوهاي همسان تشكيل مي‌دهند. اين نوع دوقلوها زماني به‌وجود مي‌آيند كه در دوقلو‌هاي همسان تك تخمك بارور شده از سوي تك اسپرم در حين لانه‌گيري در رحم به دو نيم تقسيم شود.
اين رويداد معمولا بين 4 تا 12 روز پس از عمل لقاح صورت مي‌گيرد. اين نوع دوقلوها در 100 درصد مشخصه‌هاي ژنتيكي مشترك هستند و به همين دليل معمولا از يك جنس هستند. البته در برخي موارد و به دليل بروز جهش‌هاي ژنتيكي شاهد به دنيا آمدن دوقلوهاي همسان از دو جنس مختلف هستيم.

دوقلوهاي مشابه

اين نوع دوقلوها همچون دوقلوهاي همسان تقريبا يك‌سوم دوقلوها را تشكيل مي‌دهند. در اين مورد دو تخمك منتشر شده و بارور مي‌شوند. اين نوع دوقلوها تقريبا در 50 درصد موارد اشتراكات ژنتيكي دارند.

دوقلوهاي تصوير آينه‌اي

تقريبا 25درصد دوقلوهاي همسان از اين دسته هستند يعني برخي از مشخصه‌هاي فيزيكي و رفتاري‌شان به صورت آينه است. ممكن است در اين دوقلوها اندام‌هاي حياتي در سمت مخالف يكديگر باشند. حتي برخي از آنها در چپ دست و راست دست بودن متضاد يكديگر هستند و جالب اين‌كه اثر انگشت آنها نيز به شكل آينه‌اي است. هنوز دليل روشني براي اين وضعيت ارائه نشده است اما برخي محققان علوم پزشكي معتقدند دير تقسيم شدن تخمك تقريبا يك هفته پس از عمل لقاح عامل اصلي بروز چنين وضعيتي است.

دوقلوهاي نيمه‌همسان

اين دسته از دوقلوها تقريبا در 75 درصد موارد اشتراكات ژنتيكي دارند. تحقيقات نشان داده‌اند در اين وضعيت تك تخمك بارور نشده به دو نيم شده و هر يك بارور مي‌شوند. در يكي از استثنايي‌ترين موارد از اين دست كه به سال 2007 مربوط مي‌شود، تك تخمكي از سوي دو اسپرم بارور شده و در ادامه به دو نيم تقسيم مي‌شود و دو جنين شكل مي‌گيرند. به اين نوع دوقلوها، دوقلوهاي نيمه همسان نيز گفته مي‌شود.

جمعه 9 بهمن 1388  منيع :  روزنامه جام جم

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "