لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

رژيم غذايي مناسب براي كودكان

چاقي بچه‌ها امروزه به يك دغدغه جدي براي خيلي از والدين تبديل شده است. در سال‌هاي نه‌چندان دور، خيلي از پدر و مادرها فكر مي‌كردند چون كودكان در حال رشد هستند، تمام موادي كه مي‌خورند براي رشد بخش‌هاي مختلف بدنشان مصرف مي‌شود.

البته اين درست است كه در دوران كودكي و نوجواني و جواني بايد ويتامين كافي براي رشد و نمو سالم به فرد برسد. از اين رو يك رژيم غذايي متنوع و مغذي براي رشد متناسب او لازم و ضروري است. ولي در عين حال مانند بزرگسالان اگر انرژي ورودي بيش از نياز بدن باشد، اين انرژي اضافي به صورت چربي در بدن كودك ذخيره مي‌شود.

بر اساس بررسي‌هاي انجام شده، در انگلستان تعداد كودكان چاق و داراي اضافه وزن در 20 سال اخير افزايش چشمگيري يافته است. طوري كه تحقيقات نشان داده بود در سال 2004، 14 درصد پسران و 17 درصد دختران بين سنين 2 تا 15 سال اضافه وزن خواهند داشت؛ كه به يقين اين عدد باز هم افزايش يافته است.

از نظر سلامتي نيز احتمال ابتلا به انواع بيماري‌ها با افزايش وزن، افزايش مي‌يابد. كودكاني كه در سنين كودكي اضافه وزن دارند، 2 برابر ساير كودكان در بزرگسالي به چاقي مبتلا مي‌شوند.

اين به معناي آن است كه اين بچه‌ها در بزرگسالي بيشتر از ديگران در معرض ابتلا به بيماري‌هايي نظير فشار خون بالا، حمله‌هاي قلبي، سكته و ديابت نوع2 قرار دارند.

به همان اندازه كه چاقي و اضافه وزن از نظر سلامتي براي كودك خطرناك است از نظر احساسي نيز براي او مشكل‌آفرين خواهد بود. مسخره كردن شكل ظاهري او از سوي همسالان مي‌تواند در اعتماد به نفس كودك مشكل ايجاد كند و منجر به تنهايي و افسردگي او شود.

دلايل چاقي كودكان

رژيم غذايي ناسالم و عدم تحرك و ورزش نكردن، دلايل اصلي چاقي كودكان هستند. غذاهايي با ميزان كالري بالا مثل انواع شكلات‌ها، شيريني و غذاهاي آماده (فست‌فودها) به نسبت سهلا‌لوصول و ارزان بوده و هميشه در دسترس بچه‌ها هستند. به علاوه، فعاليت‌هاي فيزيكي و ورزش، ديگر جزئي از زندگي روزانه بچه‌ها نيست، بعضي از بچه‌ها هيچ‌وقت براي رفتن به مدرسه پياده‌روي نمي‌كنند يا از دوچرخه براي رفت‌و‌آمدهاي خود استفاده نمي‌كنند يا ورزش خاصي را به صورت منظم انجام نمي‌دهند. همچنين بسياري از آنها ساعت‌هاي زيادي مقابل تلويزيون يا كامپيوتر مي‌نشينند. اگر در خانواده سابقه چاقي و اضافه وزن وجود دارد، احتمال دارد كودك شما نيز به چاقي مبتلا شود چرا كه عوامل ژنتيكي نقش مهمي در چاقي كودك دارد.

جلوگيري از چاقي كودكان

اگر كودكتان مبتلا به اضافه وزن است، شما نبايد او را به رژيم غذايي سختي براي كاهش وزن مجبور كنيد. بلكه بايد به او كمك كنيد تا وزن خودش را حفظ كند؛ به اين معني كه وزنش بيشتر نشود تا وقتي قدش بلندتر مي‌شود همين وزني را كه حفظ كرده داشته باشد. بهترين راه براي كسب اين هدف آن است كه برنامه طولاني مدتي براي رژيم غذايي كودك و عادات غذايي او در نظر گرفته و همزمان فعاليت‌هاي بدني او را نيز به تدريج افزايش دهيد. نكته مثبت اين قضيه در اين است كه تغيير عادات غذايي و تحرك در كودك به مراتب راحت‌تر از بزرگسالان است.

همچنين بايد دقت كنيد كه كودك هيچ‌گاه بدون نظر و مشورت پزشك، رژيم غذايي براي كاهش وزن انتخاب نكند، چرا كه در سنين رشد است و ممكن است چنين كاري روي رشد طبيعي و سلامت او تأثير بگذارد.

رژيم غذايي سالم و مناسب

اگر شما نگران وزن كودك خود هستيد، او را تشويق كنيد تا انواع غذاهاي مقوي را مصرف كند.

غذاهاي نشاسته‌اي سرشار از كربوهيدرات‌ها هستند و در حالي كه مقوي مي‌باشند باعث احساس سيري نيز مي‌شوند. نان، سيب‌زميني، ماكاروني و برنج منابع خوبي از كربوهيدرات‌ها هستند كه بايد در رژيم غذايي فرزند شما گنجانده شوند. در هنگام آماده كردن غذا براي خانواده سعي كنيد از انواع غذاهاي سبوس‌دار نيز استفاده كنيد و اگر كودكي نو پا داريد، او ممكن است نتواند فيبر موجود در غذا را مانند بزرگترها هضم كند، پس بايد رژيمي متفاوت داشته باشد. اگر كودك نو پاي شما بيش از حد فيبر مصرف كند ممكن است نتواند مواد معدني لازم مانند كلسيم و آهن را جذب كند.

سعي كنيد مصرف غذاهاي شيرين و پر چرب مانند شكلات، بيسكويت، كيك و چيپس را كه كودكان خوردن آنها را خيلي دوست دارند حتماً كاهش دهيد.

شما مي‌توانيد اين غذاها را با غذاهايي سالم نظير ميوه و آجيل جايگزين كنيد.

همچنين سعي كنيد غذاهاي مصرفي را چه براي بزرگ‌ترها و چه بچه‌ها، به جاي سرخ كردن، پخته يا كبابي كنيد.

نوشيدني‌هاي گازدار كه مقدار زيادي شكر دارند نيز به كودك خود ندهيد. اين نوشيدني‌ها را با آب، آبميوه طبيعي و شير كم چرب جايگزين كنيد.

مصرف صبحانه كامل و سالم بويژه با نان سبوس‌دار به اضافه تكه‌هاي ميوه و شير و ماست آغازي خوب براي يك روز خوب است.

سعي كنيد ميوه و سبزي‌هاي بيشتري به رژيم غذايي كودك خود اضافه كنيد. با تغييرات كوچكي مثل افزودن تكه‌هاي ميوه به صبحانه يا يك ليوان آبميوه طبيعي مي‌توانيد كمك كنيد كه او روزي 5سهم ميوه و سبزي لازم را مصرف كند.

تغييرات در عادات غذايي

براي حمايت از كودك و كسب بهترين نتايج به منظور افزايش سلامت افراد، بايد رويه و عادات خانواده در مورد غذا و ورزش تغيير يابد.

پس براي عادات غذايي خود به صورت مناسب، برنامه‌ريزي كنيد.

وعده‌هاي غذايي به خصوص ناهار و شام را در ساعاتي خاص از شبانه‌روز آماده و مصرف كنيد. نداشتن ساعتي منظم براي خوردن غذا، باعث مي‌شود به دليل گرسنه شدن، بچه‌ها به سراغ مواد غذايي رفته و به قول معروف به آنها ناخنك بزنند. اين مسأله باعث بروز برخي ناراحتي‌هاي گوارشي شده و همچنين ايجاد چاقي و يا سيري كاذب را در پي خواهد داشت.

به كودك خود اجازه ندهيد هنگام تماشاي تلويزيون يا انجام كارهاي مدرسه چيزي بخورد.

كودك را تشويق كنيد تا زماني كه گرسنه است غذا بخورد و زماني كه سير مي‌شود از غذا خوردن دست بكشد.

به كودك آموزش دهيد كه غذا را آهسته بخورد و آن را مزه مزه كند چرا كه با اين روش زودتر احساس سيري مي‌كند و كمتر پيش مي‌آيد كه بيش از حد غذا بخورد.

غذا‌هايي با چربي و قند بيش از حد را از برنامه غذايي خانواده حذف كنيد.

سعي كنيد طوري برنامه‌ريزي كنيد كه هرهفته براي صرف غذاهاي آماده (فست‌فود) به رستوران نرويد.

كودك را در آماده كردن تغذيه براي مدرسه مشاركت دهيم تا او نيز در مورد انواع غذاها آگاهي كسب كند.

غذاها را با عنوان غذاي خوب و بد تقسيم نكنيد، شيريني و شكلات مي‌تواند به عنوان هديه يا پذيرايي در برخي مناسبت‌ها خورده شود.

فعاليت بدني

بچه‌ها بايد حداقل روزي 60 دقيقه فعاليت بدني داشته باشند، اما از هر 10 كودك، 4نفر در پسرها و 6 نفر در جمع دخترها اين ميزان فعاليت بدني را ندارند. اين در حالي است كه راه‌هاي متفاوتي براي ايجاد علاقه به ورزش در بچه‌ها وجود دارند.

شما مي‌توانيد فرزندتان را تشويق كنيد تا براي رفتن به مدرسه يا وقتي به خريد مي‌رود، به جاي اين‌كه از ماشين يا اتوبوس استفاده كند، پياده برود.

سعي كنيد تا تمام افراد خانواده در فعاليت‌هايي مانند پياده‌روي، دوچرخه‌سواري يا شنا مشاركت داشته باشند. به عنوان مثال شما مي‌توانيد پيشنهاد رفتن به پارك براي بازي فوتبال را بدهيد.

در زمان بازي هم او را تشويق به فعاليت‌هايي مانند پريدن كنيد.

مواقعي كه كودك فعاليت بدني ندارد مانند زمان‌هاي تماشاي تلويزيون و بازي كردن با كامپيوتر، بايد در مجموع كمتر از روزي 2 ساعت باشد. براي اين كار هم بايد به كودكان ياد بدهيم برنامه‌ريزي داشته باشند.

به عنوان مثال مي‌توانيد از او بخواهيد تا برنامه‌هاي تلويزيوني را كه ترجيح مي‌دهد تماشا كند انتخاب كرده و تنها همان مواقع تلويزيون را روشن كند؛ يا اگر تلويزيون روشن است، او در اتاق ديگري به كارهاي ديگرش بپردازد.

بعضي وقت‌ها ممكن است ما از غذاها به عنوان پاداش يا هديه استفاده كنيم ولي بهتر است به جاي آن بيشتر به بچه‌ها توجه كرده، آنها را در آغوش بگيريم و با آنها صحبت كنيد. به عنوان مثال به جاي رفتن به رستوران و خوردن يك فست‌فود به دليل گرفتن نمره‌اي خوب در امتحان‌ها، براي او هديه ديگري بخريم او را به سينما ببريم يا دوستانش را به خانه دعوت كنيم.

به هر حال، داشتن چنين برنامه‌هايي براي داشتن خانواده و بويژه فرزنداني سالم و با نشاط، ضروري است. از ياد نبريم اين كار، بسيار ساده‌تر و كم‌هزينه‌تر از مراجعه به مطب پزشك، بيمارستان و انجام انواع رژيم‌هاي سخت غذايي به هنگام درگير شدن فرزندمان با بيماري‌اي به نام چاقي است.

نيلوفر اسعدي‌بيگي

دوشنبه 12 بهمن 1388  منيع :  روزنامه جام جم

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "