لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

ترس در كودكان و راه‌هاي مقابله با آن

همه كودكان در چند مقطع سني زندگيشان دچار ترس و وحشت مي‌شود و اين بخشي از رشد طبيعي آنها محسوب مي‌شود. با اين‌كه زندگي براي كودكان سراسر لذت و تفريح است ولي چون به مرور زمان در مورد مكان و زمان آگاهي شان افزايش پيدا مي‌كند ممكن است از چيزهاي جديدي كه قبلا آنها را نديده يا تجربه نكرده‌‌اند دچار هراس شوند.

با افزايش تجارب كودك و همچنين با افزايش سن او برخي از ترس‌ها از ميان مي‌روند ولي بعضي از انواع ديگرجاي موارد قبلي را مي‌گيرند.

اين ترس‌ها در صورتي غيرطبيعي محسوب مي‌شوند كه طولاني و دائمي شوند.

مهم‌ترين و اولين ترس كودكان ترس از جدا شدن از والدين است كه اين ترس ممكن است در سنين بالاتر نيز دوباره ظهور كند حتي در بزرگسالي بسياري از ترس‌ها ريشه در دوران كودكي و تجربيات آن دوران دارد.

هدف شما والدين بايد اين باشد كه اعتماد به نفس و خود باوري را به وسيله رشد مهارت‌ها در او بالا برده و به آگاهي او بيفزاييد و به او كمك كنيد تا اين ترس‌ها و نگرانيها را پشت سر بگذارد.

هرگز كودك را به انجام دادن كارهايي كه از آنها واهمه دارد مجبور نكنيد.

توصيه‌ها

براي رسيدن به اين هدف به كار بستن توصيه‌هاي زير موثر واقع خواهد شد: همان گونه كه ناديده گرفتن ترس‌هاي كودك نادرست است، بيش از حد واكنش نشان دادن به آنها نيز باعث تشديد آن مي‌شود.

ترس‌هاي كودك را ارزيابي كنيد و ببينيد كه آيا هميشه از مورد خاصي مي‌ترسد، يا در شرايط و موقعيت‌هاي متفاوت ترس به سراغش مي‌آيد.

در مورد ترس از صداي بلند، سعي كنيد از تجربه‌هاي حقيقي استفاده كنيد، صداهايي مثل صداي رعد و برق، آژير خطر و... را روي كاست ضبط كنيد و برايش توضيح دهيد كه مي‌خواهيد به او كمك كنيد تا بر ترسش غلبه كند. بعد به او بگوييد اگر ترسيد، مي‌تواند گوشهايش را با دو دستش بگيرد و كم‌كم به صداها گوش كند.

در مورد ترس از تاريكي، با بازي به بهترين نحو مي‌توان اين مشكل را برطرف كرد. به اين ترتيب كه در يك اتاق مخصوص بازي كه كمي تاريك است با او قايم باشك بازي كنيد و كم‌كم در روزهاي آينده، نور اتاق را كمتر كرده و به تاريكي مطلق برسانيد، از او بخواهيد در تاريكي بازي بشمار بشمار را انجام دهيد يعني در تاريكي بايستيد و تا سه شماره بشماريد و به مرور بر تعداد شماره‌ها بيفزاييد.

بعضي از كودكان به شدت از مرگ يا مردن مي‌ترسند. در اين مورد با صبر و حوصله و به فراخور سن كودك و با زبان خاص خودش در مورد چرخه زندگي انسان با او صحبت كنيد. او را به مراسم مذهبي ببريد و با صداقت كامل به سوالاتش پاسخ دهيد، به او اجازه دهيد به طور كامل احساساتش را بيان كند.

بسياري از كودكان از دكتر و بيمارستان و آمپول مي‌ترسند. در اين مورد سعي كنيد افكار اشتباه و بي‌اساس را برطرف كنيد. بسياري از كودكان فكر مي‌كنند با تزريق آمپول، خونريزي آنها بند نمي‌آيد و خواهند مرد. يا اين‌كه تصورشان از آمپول زدن اين است كه بدنشان پاره پاره خواهد شد. بهتر است سرنگ و طول سوزن آن را به او نشان دهيد. از تزريق به روي ماكت يا عروسك يا حتي ميوه‌جاتي مثل سيب و پرتقال استفاده كنيد تا ترسش از بين برود.

هرگز در مورد آمپول زدن، كودك را گول نزنيد چون باعث سلب اعتماد وي مي‌شود. به او توضيح دهيد كه اگر درد يا سوزشي هم داشته باشد،در حد نيش زدن يك پشه يا گاز گرفتن يك مورچه كوچولو خواهد بود و تحمل آن راحت است.

در مورد ترس از حضور در جمع و مهماني ها، سعي كنيد او را نسبت به ترسش مقاوم كنيد، به اين ترتيب كه ابتدا در منزل خود مهماني ترتيب دهيد و هرگاه حساسيتش كمتر شد و احساس راحتي بيشتري كرد، سراغ مهماني‌هاي ديگران برويد. سعي كنيد او را خيلي زود و يا خيلي دير به مهماني‌ها نبريد (به فراخور حال كودك.) در تمام طول مدت مهماني، با كودك در يك اتاق باشيد ولي كنار كودك ننشينيد و كم كم اين فاصله را زياد كنيد تا كودك احساس ناراحتي نكند.

در مورد ترس از حيوانات، سعي كنيد ترس كودك را ناديده بگيريد و به جاي هرگونه صحبت درباره ترس او، با رفتار خود نشان دهيد كه از حيوانات نمي‌ترسيد. آنها نياز به محبت و حمايت شما دارند، آنها را نوازش كنيد ولي كودك را مجبور به تقليد از رفتار خود نكنيد بلكه با اين رفتار، آرام‌آرام رفتار با حيوانات اهلي را به او بياموزيد. حيوانات را از دور تماشا كنيد، عكس‌هاي آنها را به كودكانتان نشان دهيد. داستان‌هاي خوب و غيرترسناك از حيوانات برايش تعريف كنيد. فيلم يا كارتون‌هايي درباره حيوانات با موزيك‌ها و ترانه‌هاي شاد برايش پخش كنيد.

نوع ديگر ترس، هراس از فضاهاي كوچك يا مكان‌هاي بسته است كه در بزرگسالان هم گاهي ديده مي‌شود. گاهي علت آن مي‌تواند تجربيات تلخ مثل گير كردن در آسانسور باشد. در اين موارد قبل از هر اقدامي، احساس كودكتان را درك كنيد و از طرف او حرف نزنيد. احساس خاصي را به او القا نكنيد و علائم جسمي مثل عرق كردن، تنگ شدن تنفس يا گيجي و... را كه از علائم اين نوع ترس هستند براي كودك توضيح دهيد و به او بگوييد كه اين علائم صرفا به خاطر ترس است نه به علت مشكلات جسمي و بدني او. به طور تجربي و واقعي كم كم حساسيت‌زدايي را انجام دهيد. ابتدا او را در اتاق بزرگي قرار دهيد و درهاي آن را باز بگذاريد. بعد از چند روز درها را ببنديد و باز بعد از چند روز اتاق را به ابعاد كوچك‌تري انتخاب كنيد و به همين ترتيب ادامه دهيد تا كودك بتواند در فضاي كوچك و بسته احساس راحتي نمايد. البته لازم به ذكر است كه در تمام اين ساعات در كنار كودك بوده و با او مشغول بازي و سرگرمي باشيد.

نوع ديگر ترس در كودكان ترس از مدرسه است. والدين نمي‌توانند كودكان خود را با اجبار به مدرسه ببرند و آنها را مجبور كنند كه مدرسه را دوست داشته باشند. اما مي‌توانند با رفتارهاي خاص، مشكلاتي را كه باعث فرار و ترس آنها از مدرسه شده است كم كرده و يا به طور كلي برطرف نمايند.

راهكارها

در اين مورد راهكارهاي زير پيشنهاد مي‌شود:

(الف) علت اين را كه كودك به مدرسه نمي‌رود، دريابيد و ببينيد كه چه عاملي باعث ترس يا آزار كودكتان مي‌شود.

(ب) با كودك خود صحبت كنيد و فوايد درس خواندن را برايش بازگو كنيد.

(پ) فرزندتان را تا مدرسه همراهي كنيد.

(ت) به نظرات مثبت كودك درباره مدرسه اهميت داده و او را تشويق كنيد.

(ج) اگر كودك اصرار دارد در منزل بماند، ترتيبي دهيد تا در منزل زياد به او خوش نگذرد.

(د) وسايل مورد علاقه‌اش را به او بدهيد تا ببرد و به دوستانش در مدرسه نشان دهد.

نسيما عرب

دوشنبه 12 بهمن 1388  منيع :  روزنامه جام جم

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "