لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

سلامتي با مثبت‌انديشي

شما از كدام دسته‌ايد؟ آنهايي كه به مثبت‌انديشي و انرژي مثبت داشتن اعتقاد دارند و سعي مي‌كنند لحظات زندگيشان را شادتر كنند و يا كساني كه به مثبت‌انديشي، بدبين هستند و فكر مي‌كنند نمي‌توان در زندگي در پي تغييرات خوب بود؟

جزو هر كدام از اين گروه‌ها كه هستيد، بهتر است بدانيد روان‌شناسان بارها تاكيد كرده‌اند كه احساسات مثبت باعث تقويت و بهبود سلامت جسمي مي‌شود و نه تنها تغيير و اصلاح شيوه زندگي بلكه احساسات انساني نيز روي سلامت انسان تاثير قابل توجهي دارد.

بسياري از مطالعات سال‌هاي اخير نشان داده است كه وضعيت احساسي هر فرد مي‌تواند بر سلامت جسماني او تاثير بگذارد. افسردگي مي‌تواند بيماري قلبي را تشديد كند و استرس و فشارهاي رواني نيز در ابتلا به سرماخوردگي موثر هستند.

مثلا جالب است بدانيد كه تفكر مثبت تحمل درد را براي بيماران آسان‌تر مي‌كند. به گفته محققان، افرادي كه تفكر مثبت دارند، فعاليت بخش‌هايي از مغزشان كه با درد در ارتباط است، كاهش مي‌يابد.

مطالعات نشان داده كه مثبت‌گرايي نه تنها سبب لذت بخش شدن لحظات زندگي مي‌شود بلكه منجر به كاهش فشار خون در سنين پيري نيز خواهد شد.

فشارخون يكي از بيماري‌هاي شايع در سنين ميانسالي و سالمندي است كه عوارض متعددي از جمله مشكلات قلبي و عروقي را در پي دارد.

يكي از مطالعاتي كه بر روي 2500 نفر از افراد 65 سال در دانشگاه تگزاس انجام شد، نشان داده افرادي كه ديد مثبت به اطراف خود دارند، فشار خون پايين‌تر و وضعيت جسمي سالم‌تري دارند؛ زيرا مثبت‌گرايي نه تنها بر روح بلكه بر جسم انسان نيز تاثيرگذار است. در واقع افراد با مثبت‌گرايي بهتر مي‌توانند بر استرس خود غلبه كنند.

نتايج ديگر اين تحقيق نشان داد، شادي در كاهش فشارخون بسيار موثر است و فشارخون افراد شاد در مقايسه با افرادي كه داروهاي كاهش فشارخون مصرف مي‌كنند بسيار كمتر است.

خيال‌پردازي كنيد

نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد؛ وقتي افراد بلندپروازي مي‌كنند، زندگي آنها از سلامت بيشتري برخوردار مي‌شود.هنگام خيال پردازي، مغز ما در حال انجام يك كار بسيار مهم است.

در اين مطالعه محققان سعي كردند با استفاده از عكسبرداري از مغز دريابند، هنگامي كه فرد در حال خيال‌پردازي است دقيقا چه اتفاقي مي‌افتد.

به گزارش ايسنا، دكتر آوروم جورين ريس، متخصص روان‌شناسي در آتلانتا، مي‌گويد: زماني كه مغز به علت خيال‌پردازي فعال نيست، امور بسيار مهمي در آن پردازش مي‌شوند.

اين متخصص، براي درمان بيمارانش از روش خيال پردازي استفاده مي‌كند.

دانشمندان همچنين مي‌گويند؛ وقتي ذهن فرد در حال پرداختن به تخيل است از واقعيت فاصله مي‌گيرد و آينده‌اي درخشان براي خود تصور ‌كرده و در واقع باعث شادي بيشتر خود مي‌شود. همين امر اضطراب و فشار رواني را از فرد دور مي‌كند.

به باور پژوهشگران، تجسم آينده در بسياري از جنبه‌هاي زندگي به كمك فرد مي‌آيد؛ چرا كه خيال پردازي باعث مي‌شود فرد راه حل‌هاي بهتري براي مشكلات خود يافته و كساني كه به تخيل كردن گرايش دارند در ميان ديگران به داشتن ايده‌هاي تازه شناخته مي‌شوند.

با اين حال، دانشمندان هشدار مي‌دهند كه نبايد بيش از حد خيال‌پرداز بود. زيرا در اين صورت فرد ارتباط خود با زمان حال را از دست مي‌دهد.

آنها معتقدند، براي سود بردن از خيال‌پردازي بايد زمان و مكان درستي براي آن در نظر گرفت و بهترين موقع براي خيال‌پردازي زماني است كه فرد عصبي و يا از لحاظ رواني تحت فشار است.

زنان مثبت انديش

جالب است بدانيد كه پژوهشگران اعلام كرده‌اند زناني كه مثبت‌گرا هستند و نگاهي مثبت به زندگي دارند كمتر به سرطان سينه مبتلا مي‌شوند.

در اين پژوهش هم چنين معلوم شد كه طلاق گرفتن يا داغديدگي خطر ابتلا به اين سرطان را افزايش مي‌دهد.

كارشناسان مي‌گويند؛ مقايسه كردن استرس‌ها و تنش‌هاي احساسي زنان مختلف كار دشواري است و براي دستيابي به نتايج قطعي‌تر بايد مطالعات بيشتري در اين زمينه صورت گيرد.

آنها خاطرنشان كردند كه استرس‌هاي احساسي بشدت موضوعي هستند و سنجش و ارزيابي دقيق آنها كار دشواري است.

نقش ديدگان رواني به سرطان در اين زمينه هنوز مساله‌اي بحث برانگيز است و برخي از تحقيقات نشان مي‌دهند كه ممكن است در ابتلا يا عدم ابتلا به سرطان نقش داشته باشند.

در پژوهش اخير 255 زن مبتلا به سرطان سينه مورد مصاحبه قرار گرفته و پاسخ‌هاي آنها با يكديگر و همچنين با 367 زن سالم مقايسه شد.

به گزارش وزارت بهداشت نتايج مطالعات حاكي است؛ تجربه يك يا دو مورد رويداد غم انگيز و مصيبت بار در زندگي مانند از دست دادن پدر و مادر يا همسر خطر ابتلا به سرطان سينه را بيش از 60 درصد در زنان افزايش مي‌دهد.

اين پژوهشگران توصيه مي‌كنند؛ زناني كه با رويدادهاي منفي در طول عمر خود مواجه بودند بايد جزو گروه پرخطر به لحاظ ابتلا به سرطان سينه قرار بگيرند.

از سوي ديگر داشتن احساس كلي شادي و اميدواري مي‌تواند نقش محافظت كننده در برابر اين بيماري ايفا كند. سرطان سينه بيماري پيچيده‌اي است كه احتمالا در بروز آن بيش از يك عامل منفرد نقش دارد.

مريم روزبهاني

دوشنبه 12 بهمن 1388  منيع :  روزنامه جام جم

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "