لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

چکاب دندان يعني نجات زندگي

دندانپزشک مهم‌ترين پزشکي است که شما ممکن است با او ملاقات داشته باشيد. دندانپزشک مي‌تواند با چکاب و معاينه دهان و دندان شما بيماري‌هاي احتمالي شما را تشخيص بدهد.
معاينه‌هاي منظم دندانپزشکي مي‌تواند علايم و نشانه‌هاي بيماري‌هايي مثل سرطان، ديابت و بيماري‌هاي قلبي و حتي برخي موارد برخي بيماري‌هاي پوستي نادر و بيماري‌هاي سيستم ايمني را مشخص کند.
ملاقات منظم شما با يک دندانپزشک مي‌تواند به تشخيص زودرس و درمان زود منجر شود. دندانپزشک شما مي‌تواند نه تنها موجب حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌هاي‌تان شود بلکه مي‌تواند در برخي موارد جان شما را نجات دهد. حفظ سلامت دندان و دهان نقش بسيار مهمي در حفظ سلامت کل بدن دارد بيماري‌هاي لثه که دندانپزشک به کشف آنها کمک مي‌کند در پيشگيري و درمان بيماري‌هاي قلبي، ديابت، ذات‌الريه و زايمان زودرس بسيار کمک ‌کننده است.

سرطان
دندانپزشکان قادرند که به خوبي علايم برخي سرطان‌ها راشناسايي کنند. سرطان‌هايي نظير لنفوم، سرطان خون و مخصوصا سرطان حفره دهان پژوهشگران با انجام معاينات دهان و دنداني طيف وسيع از اين بيماري‌ها و سرطان‌ها ساليانه. 300 نفر کانادايي مشخص مي‌کنند و جان هزار نفر آنها را از مرگ نجات مي‌دهند. براي غربالگري اين بيماري‌ها چکاب منظم زبان، کام‌ها، لثه و داخل لپ‌ها، لب‌ها، صورت و گردن و غدد لنفاوي گردني ضروري است. اگر فردي دچار درد يا ناراحتي در چانه يا دهان و دندان شده مي‌تواند سراغ دندانپزشک خود برود.

عفونت دندان‌ها
دردهاي دهان مي‌تواند علامتي از عفونت‌هاي دنداني باشد. عفونت دندان‌ها به سرعت در دهان و روي زبان و سپس به همه بدن منتشر مي‌شود. عفونت‌هاي دهاني حتي مي‌تواند به بافت‌هاي عمقي گردن وارد شده و سبب انسداد راه‌هاي هوايي، آسيب‌هاي کليوي، آبسه‌هاي مغزي و يا عفونت دريچه قلب شود. عفونت‌هاي دنداني حتي ممکن است موجب مرگ افراد شود.

ژنژيويت و پريودنديت
عفونت‌هاي خفيف لثه که به نام ژنژيويت خوانده مي‌شود ممکن است منجر به تورم و قرمزي لثه‌ها شود اما اين معمولا خطرناک نيست. مگر اينکه بدتر شوند و به پريودنديت تبديل شود. يعني نوعي بيماري عفوني که موجب آسيب‌ديدگي رباط‌هاي نگهدارنده دندان در جاي خود مي شود. باکتري‌هايي که موجب بيماري‌هاي لثه مي‌شوند مي‌تواند وارد جريان خون شده و به قلب حرکت کرده و مشکلات عفوني تهديدکننده حيات را ايجاد کنند. محققان مي‌گويند اين عفونت‌ها مي‌تواند سبب آسيب‌ديدگي عروق هم بشود. افرادي که مبتلا به پريودنديت هستند دو بار بيشتر احتمال دارد تا دچار حملات قلبي و سه بار بيشتر احتمال دارد تا دچار سکته شوند.

مشکلات گوارشي
دندانپزشکان همچنين مي‌توانند علايم و نشانه‌هاي مشکلات گوارشي را تشخيص دهند، مشکلاتي نظير بيماري کرون، بيماري‌هاي پوستي و بيماري‌هاي دستگاه ايمني. قبل از اينکه به پزشک مراجعه کنيد نگاهي به دندان‌هاي‌تان کنيد. اگر ديابت داريد دندان‌ها و دهان‌تان ممکن است دچار تغييراتي شوند. تغييراتي که به دنبال برخي بيماري‌ها اتفاق مي‌افتد مي‌تواند سبب تغيير رنگ دندان‌ها، زخم‌هاي دهاني و تغيير بزاق شوند. داشتن دندان‌ها و لثه سالم نه تنها در برقراري روابط بهتر ما با ديگران موثر است بلکه لبخند را زيباتر کرده و باعث مي‌شود بدون خجالت فرزند خود را در آغوش گرفته و ببوسيم.
اين همه دلايل مراقبت از دهان و دندان است. پس مسواک زدن و نخ دندان را حداقل دو بار در روز فراموش نکنيد و به طور منظم براي چکاب نزد دندانپزشک مراجعه کنيد.

پنجشنبه 15 بهمن 1388  منيع :  سلامتيران

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "