لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

با عيوب خود چگونه برخورد کنيم ؟

لاغر يا چاق، قد کوتاه يا قدبلند، دماغ کوچک يا بزرگ... گاهي عيوب بي‌اهميت اين‌گونه مي‌تواند روزمان را مسموم کند. اين عيوب مي‌توانند فيزيکي، اجتماعي يا ذهني باشند. براي گذشتن از آنها و حل مشکلات تنها کافي است کليد قفل‌هايشان را بيابيد. احساس مي‌کنيد پشت‌تان کمي قوز دارد، رنگ‌تان خيلي سفيد است، کمي پهلو يا شکم درآورده‌ايد.. اين عيوب مخصوصا اگر مدام به چشم بيايند مي‌توانند سبب بروز خجالت در فرد و حتي بدتر ايجاد حس تحقير در او شوند! تفکر در مورد اين عيوب موجب ايجاد حس بي‌ارزشي و شرم از خود در فرد به دليل يک مساله جسماني، هوشي، فرهنگي يا اجتماعي مي‌شود. اين احساس‌ها همراه با نارضايتي شخصي هستند و تمام زندگي را تحت تاثير قرار مي‌دهند.

الگوهاي اجتماعي مشکل اصلي است

نگاهي به جامعه بيندازيد. مردان در جامعه چه زناني را مي‌پسندند؟ جوان، لاغر، خوش‌اندام، قد بلند، پويا، داراي پوست خوب و... در رابطه با مردان چه‌طور؟ زنان از چه نوع مرداني خوش‌شان مي‌آيد؟ ورزشکار، چهارشانه، قدبلند و ماهيچه‌اي... مشکل دقيقا همين الگوهاست. به دليل همين الگوهاست که در 6 سالگي اکثر دختران اروپايي اظهار مي‌کنند از اندام خود راضي نيستند و در 9 سالگي رژيم مي‌گيرند تا لاغر شوند! جامعه تنها به هيکل ما کار ندارد، حتي الگوهاي اجتماعي رفتاري هم وجود دارد. براي آنکه بتوانيد کاري مناسب پيدا کنيد بايد روابط عمومي بالا داشته باشيد. خوش‌زبان، خوش‌تيپ و جذاب باشيد. اگر مي‌خواهيد براي خود کسي شويد داشتن پول الزامي است. داشتن دوستان بيشتر به معني قوي بودن روابط اجتماعي شماست و اطلاع‌ داشتن و ثبت‌نام در سايت‌هايي مثل Face book نشانه مدرن و به روز بودن شماست.

از عيوب خود براي به بالا پريدن کمک بگيريد

اگر شما مي‌توانيد سر يک گفتگو را باز کنيد، به دليل بيني بزرگ، صورت مضحک يا قد کوتاه‌تان نيست! اين عيوب در ما احساس ناراحتي و شرمي دايمي ايجاد مي‌کنند. درست است اما ناکامي ما در زندگي به دليل آنها نيست. لازم است بدانيم و قبول کنيم که تمرکز کردن روي يک عيب ظاهري و ناکامي‌ها را به آن نسبت دادن خيلي راحت‌تر از پرسيدن سوالات عمقي از خود است. مقابله با عيوب، يعني حمله به خود و بازسازي مجدد خويشتن. اين کار ساده نيز نياز به تفکرات عمقي دارد. عيوب مسموميت‌زا بوده و مي‌توانند سبب ضعيف شدن يک فرد و مانع از مقابله او با مشکلات شود.

هوشيارانه به عيوب خود بنگريد

اگر مي‌‌خواهيد بر عيوب خود پيروز شويد، بايد انتخاب کنيد. مي‌توانيد تلاش کنيد تا عيوب خود را برطرف کنيد. مثلا اگر چاق هستيد، رژيم بگيريد، ورزش کنيد تا بدن‌تان ماهيچه‌اي شود. کتاب بخوانيد تا سطح علمي و فرهنگي شما بالا رود. دماغ‌تان را عمل کنيد تا خوش‌فرم شود و... اما قبل از اين نوع اقدامات مطمئن شويد که پشت عيوب ظاهري مشکل ديگري خود را پنهان نکرده باشد. شايد بيني شما آن‌قدرها که خودتان فکر مي‌کنيد بزرگ نباشد. شايد با تقويت اعتماد به نفس اين عيب در نظرتان محو شود.

هيچ‌کس بي‌عيب نيست

همگي ما دوست داريم عکس‌العمل ديگران را در مواجهه با خود ببينيم اما اگر با اطرافيان خود بنشينيد و بحث کنيد، متوجه مي‌شويد که حتي مانکن‌ها نيز بي‌عيب نيستند. ياد بگيريد که عيوب ديگران را هم ببينيد. مي‌توانيد فردي که از نظر شما بي‌عيب است و اندام خوبي دارد را انتخاب کنيد و از او در رابطه با شکست‌ها و عيوب‌اش سوال کنيد. مطمئن باشيد هيچ فردي نيست که خود را بي‌عيب بداند.

عيوب را به مبارزه بخوانيد

اگر فکر مي‌کنيد صورت زيبايي نداريد، اخلاق‌تان را خوب کنيد. اگر با هوش نيستيد، مهربان باشيد. اگر چاق‌ايد و به دليل شرم از اندام‌تان کنار دريا نمي‌رويد، با بدن‌تان آشتي کنيد و در تعطيلات از رقصيدن، شنا کردن، پياده‌روي و خنديدن براي لاغر شدن کمک بگيريد. براي مقابله با ترس بايد با آن رو به رو شد.

خودتان را دوست بداريد

عشق بهترين داروست و مي‌تواند تمامي عيوب را از بين ببرد. وقتي به خودتان عشق مي‌ورزيد، احساس امنيت، قدرت و جذابيت مي‌کنيد. اگر متاهل هستيد، مي‌توانيد براي غلبه بر عيوب‌تان از همسرتان هم کمک بگيريد.


چگونه به ديگران در رفع عيوب‌شان کمک کنيم؟

اگر طرف مقابل شما کودک است به او ياد دهيد به بدن خودش احترام بگذارد و قوانين ساده زندگي مثل اينکه «وقتي گرسنه‌اي غذا بخوري» «وقتي خسته‌اي بخوابي»و.... را به او يادآوري کنيد.

طرف خود را تشويق کنيد تا در کلاس‌هاي ورزشي، آواز يا تئاتر ثبت‌نام کند. اين کارها سبب مي‌شود فرد راحت‌تر عيوب اجتماعي خود را شناخته و آن را برطرف کند.

تا حد ممکن از انتقاد کردن در مورد جسم يک فرد جلوي ديگران پرهيز کنيد.

به افرادي که حس مي‌کنند دچار عيوب ظاهري هستند، نخنديد بلکه با آنها مهربان بوده و سعي کنيد اعتماد به نفس آنها را افزايش دهيد. اين کار ميسر نمي‌شود مگر به کمک عشق و مهرباني شما.

پنجشنبه 15 بهمن 1388  منيع :  سلامتيران

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "