لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

زمان را مدير‌يت‌ كنید

اغلب ما در طول روز با كمبود وقت مواجه می‌شویم و هر چه تلاش می‌كنیم به كارهای مورد نظرخود برسیم، باز هم برخی امور را از دست می‌دهیم و نمی‌توانیم برای وقت و زمان خود برنامه‌ريزی درستی داشته باشیم.

این نوشتار با ارائه راه‌های موثر در مدیریت زمان می‌تواند به شما كمك كند.

اولین ساعت روز را كه به ساعت طلایی معروف است، صرف خودتان كنید. ساعاتی از روز را به خود اختصاص دهید. به دیگران بگویید كه چه موقع می‌توانند با شما در تماس باشند و چه موقع نباید مزاحمتان شوند. در صورت لزوم می‌توانید در را ببندید و به تلفن جواب ندهید یا از كسی دیگر بخواهید تا به تلفن‌ها پاسخ دهد.

هر روز صبح 30 تا 60 دقیقه از وقت خود را صرف مطالعه كنید تا توانایی‌های خود را به روز كرده و حضور ذهن خود را تقویت كنید.

كاملا مراقب سلامت جسمانی خود باشید. خستگی و بیماری از عوامل مهم اتلاف وقت است.

سعی كنید طوری برنامه‌ریزی كنید تا كاری را كه علاقه كمتری به آن دارید در ساعاتی از روز انجام دهید كه انرژی شما در بالاترین حد ممكن است، به این ترتیب به نتایج بهتری دست خواهید یافت.

كارهایتان را اولویت‌بندی كنید و خود را ازشر كارهای بی‌مورد برهانید. بهتر است كارهایتان و درجه اهمیت‌شان را شماره‌گذاری كنید. آیا لازم است امروز همه این كارها انجام شود؟ آیا انجام همه آنها ضروری است؟ چنانچه جواب شما منفی است پس این موارد غیرضروری را از آنها حذف كنید.

كار امروز را به فردا واگذار نكنید. همین عادت به ظاهر بی‌اهمیت می‌تواند عزت نفس شما را متلاشی كند و باعث انواع مشكلات روحي و روانی شود.

زندگی خود را دوست بدارید و برای دقایق خود ارزش قائل شوید. یادتان باشد كه لحظه‌های از دست رفته دیگر تكرار نمی‌شود.

برنامه‌ریزی خود را در هر بخش زندگی‌تان گسترش دهید. بهتر است كه زندگی خود را بر اساس لحظه حاضر تنظیم كنید تا بتوانید در جهت شاد زیستن و موفقیت گام بردارید.

داشتن نظم و ترتیب بسیار لازم است. از این رو برنامه انجام كارهای خود را تعیین و سپس آنها را به دقت دنبال كنید.

به جای این كه كارتان را تا آخرین دقیقه به تعویق بیندازید، طوری برنامه‌ریزی كنید كه بدون اضطراب و فشار روحی آن را انجام داده و برای موارد غیرمنتظره نیز وقت داشته باشید.

با عوامل اتلاف بیشتر آشنا شوید. برخی عوامل اتلاف وقت عبارتند از: كمبود اعتماد به‌نفس،‌ بی‌حوصلگی یا تعجیل، ضعف در مهارت گوش‌دادن، كمبود اطلاعات واقعی، كمبود انگیزه، بی‌تصمیمی، نبود اولویت‌ها و برنامه‌ریزی، نامنظم بودن فردی یا داشتن میز نامرتب، بی‌نظمی ‌شخصي، در دست داشتن كارهای ناتمام زیاد و وجود عوامل منحرف‌كننده ذهن.

از وقت همانند پول استفاده كنید. آن را برای استفاده از چیزهایی به كار ببرید كه برایتان مهم و ضروری است نه آنچه كه دیگران به شما می‌گویند آن چیز اهمیت دارد.

ازبرنامه‌ریزی تحت شرایط فشار بپرهیزید. بگذارید اهداف‌تان شما را در برنامه‌ریزی روزانه راهنمایی كند.

وقت خود را با شادابی و نشاط بگذرانید.

وقت و زمانی را كه صرف انجام كاری كرده‌اید تجزیه و تحلیل كنید. از خودتان بپرسید آیا اصلا باید این كار را انجام می‌دادید و آیا انجام این عمل هدفمند بوده است.

فهرستی از كارهای خود تهیه كنید. كارهایی را كه باید انجام دهید و نیز كارهایی را كه به انجام آنها علاقه‌مند هستید روی كاغذ بنویسید. سپس مقابل كارهایی كه انجام داده‌اید، علامت بزنید. این كار بر رضایت شما می‌افزاید و میزان پیشرفت‌تان را در انجام كارها نشان می‌دهد.

اگر انجام كاری ناممكن است، وقت خود را برای آن تلف نكنید و آن را صرف امور مهم‌تر كنید.

هنگام كار لحظه به لحظه به ساعت مچی خود نگاه كنيد. این عمل كه به مدیریت زمان مشهور است، كاربرد موثری در اتمام كارها در موعد مقرر دارد.

‌توانایی‌های خود را در نظر بگیرید. محدودیت‌های شخصی خود را بشناسید.

با توجه به فرصتی كه دارید، كارهایی را كه واقعا می‌توانید انجام بدهید در نظر بگیرید.

استفاده موثر از وقت به میزان انرژی بستگی دارد. تا حد ممكن انرژی خود را ذخیره كنید.

به یاد داشته باشید اوقاتی ‌كه با فرزندان سپری می‌كنید یا زمانی‌ كه صرف نزدیك كردن 2 دوست به یكدیگر می‌شود، هیچ‌گاه بیهوده سپری نشده است.

تردید را كنار بگذارید. هر وقت كه نمی‌دانید به انجام كدام یك از كارهایتان بپردازید از خود بپرسید: در حال حاضر با انجام چه كاری می‌توانم از وقت خود به نحو احسن استفاده كنم؟

وقت خود را بیهوده برای گوش‌دادن به موسیقی‌اي كه مورد پسندتان نیست، صرف نكنید .

جرات «نه» گفتن را داشته باشید. هر كاری كه نمی‌توانید یا نمی‌خواهید انجام دهید فوری بگویید: «نه» و جواب منفی بدهید.

به دروغ «بله» نگویید تا بعد در آن كار بمانید و نگران باشید كه چطور به قول خود عمل كنید. چنین كاری به‌ بی‌خوابی‌های شبانه منجر خواهد شد. هر وقت دوست داشتید، «نه» بگویید.

برنامه‌ریزی زمانی شما وابسته به همین توانایی «نه» گفتن است. چنانچه لازم است، حتی «نه» را جلوي آینه تمرین كنید.

هر روز كه به محل كار مي‌رويد، وقت خود را تا پایان ساعت اداری تقسیم‌بندی كنید و در هر قسمت آن یك بخش از امور محوله ‌را انجام دهید.

از دفترچه یادداشت یا تقویم كوچكی استفاده كنید كه شامل كارهای روزانه، دفترچه تلفن، سابقه هزینه‌ها و‌‌اطلاعات دیگری كه ممكن است در عملكرد روزانه شما را یاری كند، باشد.

اوقات فراغت خود را بیشتر صرف مطالعه كتاب كنید تا این كه به تماشای تلویزیون بپردازید.

هرگز روزهای تعطیل را به عنوان زمان تلف شده در نظر نگیرید. در واقع این تعطیلات موجب تجدید قوای شما می‌شود و شما پس از آن می‌توانید با توان و نیروی تازه تری سركار خود برگردید.

از وقت آزاد خود لذت ببرید و كارهای دلخواه خود را انجام دهید.

اگر كار اداره را به خانه می‌برید، مدیریت زمان شما بد است. سعی كنید كارهایتان را با سازماندهی بهتر در محل كار انجام دهید.

بین كارها استراحت كوتاهي به خود بدهید. استراحت كوتاه یكی از ابزارهای مدیریت زمان است. یك استراحت كوتاه می‌تواند شما را برای ساعاتی كه در پیش دارید، آماده كند و موجب می‌شود كه عملكردتان بسیار بهتر از زمانی باشد كه با خستگی كار می‌كنید.

وحيد عرفاني

جمعه 29 مهر 1390  منيع :  روزنامه جام جم

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "