لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

چگونه بي‌خوابي را درمان كنيم؟

گاهي بيش از دو ساعت طول مي‌كشد تا فردي كه به رختخواب رفته، بخوابد، اين در حالي است كه گاهي اين افراد به قدري خسته مي‌شوند كه خوابيدن براي آنها به منزله دستيابي به يك موفقيت براي رسيدن به آرامش تلقي مي‌شود.
گروهي ديگر از افرادي كه به بي‌خوابي مبتلا هستند برخلاف گروه اول زود به خواب مي‌روند، اما پس از مدت كوتاهي بيدار مي‌شوند و تا صبح پلك روي هم نمي‌گذارند.

اين در حالي است كه خواب كافي و آرام در ايجاد توانايي لازم براي انجام فعاليت‌‌هاي روزانه نقش بسيار مهمي دارد و در شرايطي كه شما در طول يك شبانه‌روز به اندازه كافي خوابيده باشيد،‌ سيستم طبيعي بدن يا به عبارتي سيستم گوارش، تنفس و ضربان قلب بدون مواجه‌ شدن با هرگونه تنش، قادر به فعاليت خواهد بود.

در واقع فردي كه خواب كافي نداشته باشد حتي توانايي لازم براي استفاده از نيروي تفكر و حافظه را نيز نخواهد داشت. يكي از بهترين راه‌ها براي درمان بي‌خوابي اين است كه براي مدت زماني مشخص، ساعت معيني را براي رفتن به رختخواب اختصاص دهيد.

همچنين بهتر است در طول روز از نوشيدن قهوه و مواد ديگري كه حاوي كافئين هستند خودداري كنيد، چرا كه اين گروه از نوشيدني‌ها مي‌توانند عامل موثري در بي‌خوابي باشند. اگر شما هم به مشكل بي‌خوابي مبتلا هستيد توصيه مي‌كنيم غذاي مختصري به عنوان وعده شام بخوريد. البته نوشيدن يك ليوان شير گرم يا حمام‌رفتن پيش از خواب نيز مي‌تواند نقش مهمي در تجربه يك خواب آرام شبانه داشته باشد.

به طور كلي برخي عوامل مثل تماشاي فيلم‌هاي هيجان‌انگيز پيش از خوابيدن نيز مي‌توانند شما را بي‌خواب كنند. به افرادي كه به بي‌خوابي مبتلا هستند توصيه مي‌شود هيچ‌گاه در طول روز نخوابند چراكه در اين صورت احتمال اين كه شب بتوانند زودتر به خواب بروند بيشتر خواهد بود.

يكي از بهترين راهكارها براي مقابله با بي‌خوابي اين است كه اگر پس از گذشت 10 تا 15 دقيقه پس از رفتن به رختخواب نتوانستيد به خواب برويد، از اتاق خواب بيرون بياييد و پس از چند دقيقه دوباره به رختخواب برويد.

چراكه افرادي كه ساعت‌ها در رختخواب دراز مي‌كشند تا بتوانند بخوابند بيشتر به سلامت جسماني و ذهني خود آسيب مي‌رسانند و بدن آنها نيز پس از مدتي به ساعت‌ها بيدارماندن پيش از به خواب‌رفتن عادت مي‌كند.

مريم وكيليپنجشنبه 5 آبان 1390  منيع :  جام‌جم آنلاین

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "