لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

زمان را از دست ندهيد

زمان معادل زندگي است، همه ما هزاران بار جمله ي وقت طلاست را شنيده ايم و به خوبي مي دانيم اگر زمان را از دست بدهيم با هيچ چيز نمي توانيم آن را جبران كنيم ولي در عمل تا چه حد به اين شعار پاي بنديم.

مارك تواين در اين خصوص جمله زيبايي دارد:در بيست سال بعد بابت كارهايي كه انجام نداده اي بيشتر افسوس مي خوري تا كارهايي كه انجام داده اي ، روحيه تسليم را كنار بگذار،‌از حاشيه امنيت بيرون آي، جستجو كن ،‌آرزو كن و كشف كن.

ولي چه كنيم تا بتوانيم از وقت استفاده بهينه داشته باشيم، معمولا گفته مي شود بسياري از كارها و كنترل و تنظيم وقت از دست ما خارج است ولي واقعيت چيز ديگري است، با مديريت زمان مي توان اوقات زندگي را به گونه اي سپري كرد تا هرگز براي كارهايي كه انجام نداده ايم افسوس نخوريم.

* مديرت زمان

دكتر رضا پديدار،دكتراي مديرت برنامه ريزي گفت: تصميم گيري مهمترين كار در مديريت زمان است. با تصميم گيري صحيح و به موقع بايد براي هر روز برنامه ريزي خاصي داشته باشيم.

زمان ارزشمندترين منبعي است كه موجب پويايي و حركت در انسان ها و پيشرفت هر جامعه مي شود تا در مسيري كه مي خواهد حركت كند، با شناخت كافي از اهداف و استفاده و برنامه ريزي صحيح از زمان مي توان افكار را نو كنيم.

دكتر رامبد باران دوست گفت: بايد ارزش زمان را حس كرد تا به خوبي از آن استفاده كنيم.

اين دكتراي مديريت برنامه ريزي ياداور شد: داشتن زندگي با كيفيت مستلزم مديريت صحيح در زندگي است.

وي با اشاره به اينكه عمر متوسط افراد هفتاد سال است گفت: از اين 60 سال افراد بيست و پنج سال در خواب به 6 سال در استراحت ،‌5 سال در رفت و آمد، 4 سال صرف آماده كردن و تهيه غذا، 6 سال صرف تفريح،8 سال را به مطالعه، تحصيل و يادگيري گذرانده‌ و در 12 سال باقي مانده افرادي مانند انيميشن استفاده مفيد و واقعي داشته اند.

* كاهش كارهاي غيرضروري موجب مي شود كه بجاي كمبود وقت، فرصت كافي براي كارها داشته باشيم

دكتر پديدار يادآور شد: كاهش كارهاي غيرضروري و واگذاري مسئوليت به اطرافيان و تقسيم كار و استفاده از فن آوري نوين به افراد كمك مي كند تا زمان را به خوبي مديريت كنند.

مديريت زمان در واقع مديريت خويشتن و تسلط بر امور است.

اغلب افراد بدليل عدم شناخت و عدم آموزش صحيح و شناسايي منابع نمي توانند در تنظيم وقت و زمان موفق باشند.

* خانواده بستر مهم شناسايي ارزش زمان

پديدار گفت: در كشورهاي پيشرفته،مديريت زمان در مدرسه شروع مي شود ولي بدليل وجود چالش هاي موجود در نظام آموزشي كشورما، به شكل گيري شخصيت و استعداديابي توجهي نمي شود. خانواده بايد،‌از ابتدا با واگذاري مسئوليت به بچه ها، كنترل مديريت زمان بصورت غيرمستقيم را به او آموزش دهد.

براساس مطالعات انجام شده در عصر شتاب ،انسان ها تنها 30- 20 درصد از قابليت هاي وجودي خود بهره مند مي شوند،‌در حالي كه با استفاده صحيح از اوقات زندگي مي توانيم بهتر و موفق تر عمل كنيم تا 20 سال آينده براي كارهايي كه انجام نداده ايم، افسوس نخوريم.

* ساده سازي و جداسازي دو فاكتور مهم در استفاده بهينه از زمان

ساده سازي و جداسازي 2 فاكتور مهم و الگوي تعاملي است كه انسان ها بايد در روش هاي اجرايي و عملياتي خود اعمال كنند. بايد با اراده زمان را در چنگ گرفته و نگذاريم از دست ما فرار كند، بطور روزانه بايد تمرين كنيم تا هر روز از اوقات خود بهتر استفاده كنيم.

با شناخت واقعي از خود،‌الويت هاي كاري را طبقه كرده با حذف اضافات، زمان را مديريت كنيم.

* چگونه از زمان بهترين استفاده را داشته باشيم

دكتر محسن قومي ،دكتراي مديريت و برنامه ريزي با بيان اينكه مديريت زمان يعني همه زندگي و خلاقيت و نوآوري گفت: اتلاف زماني كه از طريق محيط، جامعه و ترافيك بر ما تحميل مي شود تا حدودي قابل پيگيري است، يعني بايد افراد فرهنگ استفاده از زمان را در كليه امور خود مدنظر داشته باشند.

* عدم پاي بندي به قول و قرار يكي از مهمترين علل اتلاف وقت در كشور ماست

در ايران افراد خيلي راحت به موقع سرقرار خود حاضر نمي شوند، عادت شده اين تخطي را به گردن ترافيك اندازند در حاليكه با كمي صرف وقت و پيش بيني مي توان از تكرار اين كار جلوگيري كرد.

بسيار ساده است: هر روز مسافتي را از منزل تا محل كار طي مي كنيم، پس مي توانيم پيش بيني كنيم كه در چه ساعاتي از روز و با محاسبه ي صرف وقت در ترافيك در چه زماني مي توان چه مسيرهايي را طي كرد، پس بايد ساعتي را براي قرار كاري انتخاب كنيم كه مطمئنيم مي توانيم در همان ساعت،‌در محل مقرر حضور يابيم. به عنوان مثال افراد براي قرار خود مي گويند، از ساعت ده تا ده و نيم، سي دقيقه اتلاف وقت خود و طرف مقابل را در نظر نمي گيرند، وقتي از فرهنگ سازي مديريت زمان سخن به ميان مي آيد، يعني لحاظ كردن اين سي دقيقه ها نيز بايد براي هر فرد ارزشمند باشد.

* مديريت زمان يعني، احترام به ديگران

وقتي براي دقيقه هاي خود ارزش قائل باشيم و اين حق را براي طرف قرار خود نيز در نظر بگيريم سعي مي كنيم با زمان بندي مناسب و مديريت وقت، هرگز كسي را منتظر نگذاريم يعني به زبان ساده بدقولي ممنوع

* چند شغلي و چند مسئوليتي مهمترين چالش موجود در كشور كه به بحث مديريت زمان خسارت وارد مي كند

در مديريت زمان، اهميت و فوريت كارها دو نكته ي مهم و كليدي است.

جمله ي اشتباه، هر چه پيش آيد خوش آيد، موجب سرگشتگي افراد مي شود.

در زندگي اجتماعي، براي زمان بندي كارها،‌افرادي كه در يك مجموعه كار مي كنند، بايد با يكديگر هماهنگ باشند، ولي متاسفانه به دليل چند مسئوليتي افراد در جامعه، اين مهم به دست فراموشي سپرده شده است.

مسئوليت پذيري و انجام به موقع كارها،‌يكي از مهمترين ارزش هايي است كه در دنيا به آن پرداخته شده است. زمان غيرقابل اجازه و خريداري است. انسان بايد بداند وقتش را در كجا و براي چه صرف مي كند، ولي متاسفانه هر چه مسئوليت افراد بيشتر مي شود، تقاضاي فرصت نيز افزايش مي يابد.

* چه كنيم تا زمان را از دست ندهيم؟

هر شب قبل از خوابيدن فقط پنج دقيقه كارهاي فرداي خود را يادداشت كنيم،‌پس از 2 هفته تمرين و ممارست،‌به خوبي ياد مي گيريم تا چگونه وقت را به خوبي تنظيم كنيم، در اين صورت موفقيت هفتاد و پنج درصد، تضمين خواهد شد.

در اين مسير مديريت اطلاعات از هر كار ديگري مهمتر و ارزشمندتر است.

شنبه 5 آذر 1390  منيع :  باشگاه خبرنگاران

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "