لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به فهرست مقالات

 

اگر کودکتان گريه کرد چه مي‌کنيد ؟

پي بردن به دليل واقعي گريه کودکان، چندان کار آساني نيست ولي تجربه ثابت کرده که در اغلب موارد گريه آنها چندان هم بي‌دليل نيست. گرچه مي‌دانيد که آنها از بودن در کنار شما، ديدن شما، گوش دادن به صحبت‌هاي شما و آموختن از شما والدين عزير لذت مي‌برند.

براي پي بردن به دلايل شگفت انگيز گريه کردن آنها بهتر است از زبان خود آنها بشنويد:

1. لطفا اين لباس را از تن من خارج کنيد!

تنها به خاطر اين که هواي بيرون سرد است، نبايد کودک را مثل اسکيموها پوشاند. اصولا والدين عادت دارند که نوزادان خود را با وسواس بيش از اندازه از سرما حفظ کنند و اين باعث ناراحتي نوزاد مي شود. اگر از دماي بدن نوزاد خود مطمئن نيستيد بهتر است دست خود را روي شکم يا پشت او قرار دهيد تا از حرارت فيزيکي او مطمئن شويد. همچنين گونه ها و پاها از خنکاي مطبوع نوزاد به راحتي خبر مي‌دهد!

2. لطفا کمي با هم سازگار باشيد!

نوزادان جملات شما نظير "چرا زباله‌ها را سر موقع بيرون نمي گذاري" را نمي فهمند. ولي به راحتي تنش و مشاجره والدين را احساس مي‌کنند و اين مي‌تواند باعث نگراني و بي قراري آنها شود. مسلما جر و بحث هاي گاه و بي گاه بين شما و همسرتان اتفاق مي افتد اما بهتر است لااقل تا زماني که نوزاد شما هوشيار و بيدار است کمي با آرامي با يکديگر مشاجره کنيد و دعواي اصلي خود را به بعد از خواب او موکول کنيد.

3. من مضطرب و پريشان شده‌ام!

صداهاي بيش از اندازه، جابه جايي و حرکت، نور خيره کننده، حضور در اجتماعات شلوغ مثل مهماني مي‌تواند آرامش نوزاد را مختل کرده و باعث بي قراري او شود. حتي محصور شدن در بين کوهي از اسباب بازي نيز مي‌تواند به همين نسبت براي نوزاد ايجاد تنش کند. اين هوشياري والدين است که دقيقا مراقب حساسيت نوزاد خود بوده و پي به علت اصلي اين بي قراري ببرند و فضاي مطبوع و آرام او را خلق کنند.

4. دلم درد مي کند!

هيچ دليل روشني براي ناراحتي‌هاي گوارشي نوزادان وجود ندارد و متاسفانه بسيار رايج است. ممکن است نوزاد دچار رفلکس معده باشد يا فرمول شير مصرفي او را دچار اين حساسيت کرده است. ممکن است نوزاد مبتلا به يبوست شده و هزاران دليل گوارشي ديگر. مهمترين کار والدين اين است که بعد از هر وعده غذا دادن به نوزاد، او را وادار کنند که آروغ بزند. براي رفع گاز معده بهتر است که به آرامي شکم نوزاد را ماساژ دهيد يا پاهاي او را به حالت دوچرخه زدن تکان دهيد. اگر کودک از شير مادر تغذيه مي کند، بهتر است در هر وعده غذا تنها از يک پستان مادر شير بخورد يا اگر با شيشه شير به او غذا مي دهيد، سعي کنيد سر شيشه‌اي که مجاري باريک دارد انتخاب کنيد. اين کارها باعث مي شود که کودک هنگام غذا خوردن هواي کمتري را به درون دستگاه گوارش خود بفرستد.

5. کسي من را نيشگون گرفت!

اطراف انگشتان دست و پاي نوزادان زوايد بسيار ظريفي است که ممکن است هنگام زدودن آنها، نوزاد احساس ناراحتي کند. بنابر اين کار بايد به دقت و به کمک وسايل مخصوص انجام شود. همچنين در اغلب موارد برچسب لباس نوزاد يا زيپ لباس مي تواند کودک را ناراحت کند. حتي کمربند ايمني کالسکه يا ماشين باعث ساييدگي پوست نوزاد و آزردگي او مي شود.

6. من احساس تنهايي مي کنم!

از ماههاي 6تا 9 نوزاد متوجه جدايي خود از مادر مي شود. اما تنها گذاشتن او در اتاق مي تواند غير قابل تحمل باشد و گريه او را به همراه داشته باشد. اينکه نوزاد را در فضايي قرار دهيد که ضمن کنترل او، به کار خود بپردازيد خوب است. اما اگر احساس کرديد که همين جدايي نيز براي او سخت است، هر از گاهي به او توجه و محبت کنيد. گاهي تنها ديدن شما يا در آغوش گرفتن او براي چند لحظه به او تسکين دهد. ولي اگر به هيچ عنوان حاضر به جدايي نشد، در هر حال اميدوار باشيد که با ورود به 15 ماهگي بهتر با اين حقيقت کنار مي آيد.

7. من از ديدن اين فضاي تکراري خسته شدم!

ماندن بيش از اندازه در يک وضعيت ثابت مثل قرار گرفتن روي صندلي و يا گوشه از يک اتاق مي تواند سبب خستگي و کسالت نوزاد شود. بنابر اين بد نيست که کمي او را حرکت دهيد. فضاي متنوعي را براي او خلق کنيد يا هر از گاهي او را به پارک ببريد. اگر به قدري پر مشغله هستيد که فرصت اين کار را نداريد لااقل با او صحبت کنيد.

8. من گرسنه هستم!

نوزاد شما ممکن است درست يکساعت بعد از شير خوردن ناآرامي کند و دقيقا اين ناآرامي به خاطر گرسنگي او باشد. اين اتفاق اصولا در مراحل رشد نوزاد پيش مي آيد. مثلا در هفته 2 ، 3 و ماه هاي 3 و 6 که تقريبا 2 روز ادامه مي يابد. اگر از گرسنه بودن او مطمئن نيستيد، او را بلند کنيد و چند دقيقه راه برويد، اگر به خواب رفت يا حداقل آرام شد، به اين معناست که گرسنه نيست ولي اگر گريه او همچنان ادامه داشت بهتر است به او شير بدهيد.

شنبه 5 آذر 1390  منيع :  باشگاه خبرنگاران

 

 

 

 

 

صفحه اصلي .  مقالات  .  نرم افزار  .  لينکها   ثبت لينک .  تماس با ما  .  تبليغ در لينکستان 

 

لينک به سايت‌ها و وبلاگ‌ها، به معناي تائيد ديدگاهها، مطالب و محتوايشان نيست.

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2019 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک سايت مجاز است "