لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 


بازگشت به ليست مقالات

راه‌هايي عملي براي ترك سيگار

تقريبا همه آنهايي كه سيگار مي‌كشند، مي‌دانند هر سيگار آنها را يك قدم به زمينگير‌شدن و بيماري نزديك‌تر مي‌كند، اما نمي‌توانند سيگارشان را ترك كنند، اين ناتواني فقط مخصوص مردم معمولي نيست، حتي پزشكاني هم وجود دارند كه در مطب به بيماران‌شان تذكر مي‌دهند از سيگار پرهيز كنند و خودشان در خلوت سيگار دود مي كنند. مي‌دانيد مشكل سيگاري‌ها چيست ؟ آنها راهكارهاي عملي كنار گذاشتن سيگار را نمي‌دانند.
هيچ دقت كرده‌ايد كه سيگاري‌ها چه زمان سراغ سيگار مي‌روند؟ بيشتر آنها وقتي خسته و كلافه‌اند، دست به سيگار مي‌شوند. بعضي‌ها هم ناخودآگاه وقتي در حال فكر كردن هستند سراغ سيگار مي‌روند. بعضي‌ها هم برايشان زمان فكر كردن يا خستگي فرقي نمي‌كند، چون سيگار كشيدن براي آنها به يك عادت تبديل شده است!

بنابراين اگر به سيگاري‌ها راه‌هايي براي غلبه بر خستگي، درست و منظم فكر كردن و ترك عادت‌هاي نادرست آموخته شود آنها سيگار را ترك مي‌كنند. در اين زمينه ايسنا گزارشي منتشر كرده است كه ما آن را با تغييراتي براي شما نقل مي‌كنيم تا روش‌هايي را بياموزيد كه به واسطه آنها مي‌توانيد از سيگاركشيدن فاصله بگيريد.

از ميان دلايل گرايش به سيگار كه در بالا ذكر كرديم متوسل‌شدن به سيگار براي رفع خستگي از دو علت ديگر شايع‌ترين علل محسوب مي‌شود. احساس خستگي به معني خسته‌‌شدن از يكنواختي، كسالت و تكرار است. تكرار و يكنواختي از عادت‌هاي قديم شما شكل مي‌پذيرد. به عنوان نمونه، امكان دارد شما پس از پايان كارهاي روزانه و بازگشت به منزل از برنامه هر روزه و تكراري خود پيروي كنيد يعني اول غذايي بخوريد، بعد مدتي تلويزيون تماشا كنيد و دست آخر به رختخواب برويد. اين يكنواختي نه تنها براي شما ملال‌انگيز است بلكه به نحوي از شما دعوت مي‌كند كه سيگار را در بخشي از اين برنامه قرار دهيد.

بنابراين اگر در برنامه روزانه خود سيگار را براي غلبه بر خستگي‌ها گنجانده‌ايد و احساس انزوا و تنهايي مي‌كنيد، وقت آن رسيده است كه تغييراتي در برنامه زندگي خود بدهيد.

تغيير در برنامه‌هاي يكنواخت زندگي به شما كمك مي‌كند كه احساس بهتري در مورد خودتان داشته باشيد و براي پركردن اوقات فراغت از خطر افتادن به دام سيگار در‌امان باشيد.

فرمان‌هايي عليه سيگار

فرمان اول: بعضي از كساني كه سيگار مي‌كشند فقط به اين دليل سيگار مي‌كشند كه دست‌هاي‌شان خالي مانده است و آنها ناخودآگاه سراغ سيگار مي‌روند! بنابراين از خطر افتادن به دام سيگار زماني كه دستان شما به كاري مشغول نيستند، بر حذر باشيد. آگاه بودن از اين عامل خطر، شما را از روشن‌‌كردن خود به خودي سيگار زماني كه دچار احساسات منفي هستيد، نجات مي‌دهد.

فرمان دوم: برنامه روزانه خود را تغيير دهيد. براي حذف سيگار در برنامه روزمره، به ايجاد تغييراتي در خود برنامه نياز است. به عنوان مثال، اگر هر روز صبح بعد از برخاستن از رختخواب مسواك مي‌زنيد و سپس سيگار خود را روشن مي‌كنيد و يك فنجان چاي ميل مي‌كنيد، اين برنامه را تغيير دهيد. مي‌توانيد بعد از برخاستن و مسواك‌ زدن، يك ليوان آبميوه ميل كنيد. مقداري پياده‌روي كنيد و سپس چاي خود را بنوشيد.

فرمان سوم: خودتان را سرگرم كنيد. خود را با كارهايي كه امكان سيگاركشيدن را مشكل مي‌سازد، مشغول كنيد. اين فعاليت‌ها شامل شستن ظروف، حل‌كردن جدول يا نوشتن يك نامه است.

فرمان چهارم: ورزش كنيد. اين به معني يك بار برنامه ورزشي رسمي نيست. به طور مثال، مي‌توانيد به جاي استفاده از آسانسور از پلكان استفاده كنيد يا در حالي كه نشسته‌ايد بدن خود را در وضعيت انبساط و كشيدگي قرار دهيد.

فرمان پنجم: از وضعيت‌هاي ناراحت‌‌كننده دور شويد. اگر احساس انزوا و تنهايي مي‌كنيد احتمالا براي رسيدن به آرامش به دنبال سيگار خواهيد رفت. برخيزيد و از آن محل دور شويد، به كسي تلفن بزنيد، به پياده‌روي برويد، آشپزي كنيد يا با فعاليت ديگري خود را مشغول سازيد.

فرمان ششم: دلايل ترك سيگار را براي خود بازگو كنيد. بسياري از سيگاري‌ها به صورت ناخودآگاه سيگار مي‌كشند و اگر بتوانند علل استعمال دخانيات را براي خودشان فهرست كنند، راحت‌تر مي‌توانند جلوي وسوسه سيگاركشيدن را بگيرند.

فرمان هفتم: از حمايت‌هاي اجتماعي بهره‌مند شويد. زماني كه احساس تنهايي و ملامت مي‌كنيد، نزد دوست يا اعضاي خانواده برويد. به جاي اين‌كه از سيگار به عنوان «يك دوست تسلي‌بخش» كمك بگيريد، از حمايت آنها بهره‌مند شويد.

چهارشنبه 14 ارديبهشت 1390  منيع :  جام‌جم آنلاین

 
New Page 1

 

 

 

 

 

 

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2012 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک کامل سايت مجاز است"

آدرس پستي: تهران - صندوق پستي 566/14515