لينکستان سايتهاي ايراني

 

مقالات لينکستان
فرهنگ و هنر  
 
 
 

زنگنه: از حق نفتی ایران در خزر نمی گذریم

يکشنبه 13 بهمن 1392  

پایگاه خبری تحلیلی روز نو (roozno.com):
وزیر نفت گفت: از حق نفتی ایران در دریای خزر نمی گذریم و هیچ کشوری اجازه حفاری در گستره آب های ایران در دریای خزر ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، زهره طبیب زاده نوری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات درباره جزئیات سئوال خود از وزیر نفت، افزود: سوال من از وزیر نفت دو بخش داشت یکی وضعیت حقوقی دریای خزر و دیگری وضعیت برداشت نفت از میدان سردار جنگل بود.

عضو مجلس نهم گفت: درباره رژیم حقوقی دریای خزر به درستی از طرف وزارت نفت مطرح شد که این مسئولیت متوجه وزارت خارجه است، من هم در همین باره نامه ای به وزیر امور خارجه نوشتم و قرار است مسئولان ذیربط در این خصوص پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: اما درباره میدان های نفتی دریای خزر، وزیر نفت با تشریح وضعیت فنی ایران در دریای خزر درباره فرآیند کار گزارش داد.

طیب زاده نوری به نقل از بیژن زنگنه، گفت: محدودیت و اولویت بندی هایی در بهره برداری ها در دریای خزر وجود دارد چرا که ساختارهای نفتی خزر بسیار پیچیده است و از طرف دیگر به سبب آنکه این میدان ها در اعماق بسیار زیاد دریا قرار دارند حجم سرمایه گذاری بالا و تکنولوژی خاص می طلبد؛ این در حالی است که میدان های مشترک در جنوب از اولویت بالاتری برای بهره برداری برخوردار است.

وی تصریح کرد: سابقه ایران در حفاری در اعماق بسیار زیاد دریا نوپا است؛ از این رو بهره برداری ها در میدان های نفتی در جنوب نسبت به دریای خزر راحت تر است و ویژگی مشترک بودن میدان، ضرورت بهره برداری در میدان های جنوب را بالا برده است.

نماینده سوال کننده از وزیر نفت با بیان اینکه توضیح وزیر نفت قابل قبول بود، افزود: در این میان شرکت ملی نفت ایران در سال های اخیر در دریای خزر فعالیت های داشته و به دنبال این امر به بخش خصوصی سفارش کالا داده و این اقدام بسیار مثبت است چرا که استفاده از تجهیزات خودی ظرفیت های داخل را توسعه می دهد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات با اشاره به استحصال نزدیک به یک میلیون بشکه نفت در روز از طرف جمهوری آذربایجان، افزود: اطلاعاتی که خیال ما را در دریای خزر آسوده کرده است بر این پایه است که در سهمی که ایران خود را مالک آن می داند ظاهرا میدان مشترک وجود ندارد.

این نماینده مجلس گفت که توضیح وزیر نفت حاکی از آن بود که منطقه مورد نظر ایران کشوری اجازه حفاری ندارد و تقریبا در این زمینه تعامل وجود دارد و هر طرفی در محدوده خود حفاری می کند و کسی تعرضی به سهم مورد ادعای ایران نداشته است.

طبیب زاده گفت: اظهارات وزیر نفت این اطمنیان را داد که وزارت نفت اهتمام دارد از حدود و حقوق نفتی کشور در این زمینه دفاع کند و هیچ کشوری اجازه ورود به حوزه نفتی ایران در دریای خزر را ندارد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: با محفوظ ماندن حق نفتی ایران در دریای خزر دیگر موضوع بهره برداری ها به توان و اولویت بندی اقتصادی کشور معطوف می شود و هر زمانی که از منظر اقتصادی و تکنولوژی بهره برداری در دریای خزر اولویت کشور قرار گرفت ایران بهره برداری های خود از این حوزه را شتاب می دهد.

نماینده سوال کننده از وزیر نفت گفت: از پاسخ وزیر نفت قانع شدم و اکنون پیگیر رژیم حقوقی دریای خزر از وزارت امور خارجه هستم.   

< بازگشت >

 
New Page 1

 

 

 

 

 

 

 

تمامي حقوق سايت حاضر محفوظ و متعلق به لينكستان ميباشد.
Copyright © 2003-2012 Linkestan.com, All rights reserved

 " استفاده از مطالب، فقط با ذکر نام و لينک کامل سايت مجاز است"

آدرس پستي: تهران - صندوق پستي 566/14515